Powrót

POLITYKA

Zastępcy Adama Bodnara piszą do szefowej KE. "Stan destabilizacji pracy prokuratury w Polsce"


Minister sprawiedliwości Donalda Tuska jest bardzo kontrowersyjnym szefem resortu sprawiedliwości. Adam Bodnar realizując strategie rządu przekracza granice. Zastępcy Prokuratora Generalnego skierowali list do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i Europosłów o podjęcie działań mających zapobiec łamaniu polskiego prawa. Tak właśnie  napisano w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych przez Prokuraturę Krajową. Jak zaznaczono, w Polsce "ostentacyjne łamana jest praworządność" na co nie reagują unijne instytucje. Jenak wiadomo, że KE i szefowa twardo stoją po stornie obecnego rządu w Warszawie, więc raczej zignorują słowa protestujących prawników.


Publikacja: 15.01.2024

Komunikat działu prasowego Prokuratury Krajowej pojawił się  profilu społecznościowym instytucji. Tekst głosi między innymi fakt, że spór może doprowadzić do negatywnych konsekwencji dla całej Unii Europejskiej. Tylko małe są szanse aby uwikłana w konflikt w Polsce i stojąca po jednej ze stron Ursula von der Leyen zareagowała na owe skargi.

"Zastępcy Prokuratora Generalnego skierowali list do Przewodniczącej Komisji Europejskiej i Europarlamentarzystów, w którym wskazali, że w ostatnich latach przedstawiciele Komisji Europejskiej wielokrotnie zwracali uwagę na kwestie związane z przestrzeganiem praworządności w Polsce, natomiast jak podkreślili Komisja milczy w sytuacji gdy ta praworządność jest ostentacyjnie łamana" – czytamy.


"Stan destabilizacji pracy prokuratury w Polsce" -czytamy w Interia.pl  Jak wynika z komunikatu o sprawie poinformowana została nie tylko przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen, ale także europarlamentarzyści i przedstawiciele innych organów Unii Europejskiej.

"Zastępcy Prokuratora Generalnego podkreślili, że w każdym demokratycznym kraju, rząd ma prawo do podejmowania inicjatyw ustawodawczych zmieniających kształt i skład organów państwa, jednak musi się to odbywać  zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Działania podjęte przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, będące próbą usunięcia ze stanowiska I Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego wbrew przepisom prawa - art. 14 par 1 ustawy Prawo o prokuraturze,  przewidującego zgodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na odwołanie Prokuratora Krajowego i zastąpienie go nieistniejącą ustawowo funkcją "pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego" wytwarzają stan destabilizacji pracy prokuratury  w Polsce" – czytamy w Interia.pl, które powało się na źródło.

Nie ma co liczyć jednak na obiektywną postawę władz KE czy szefowej, byłej niemieckiej minister w rządzie Angeli Merkel. Von der Leyen akceptuje każde działanie wspieranego przez nią rządu w Warszawie i jego ministrów. Bez względu na to czy są to działania zgodne z prawem, czy też nie. Polityczne opowiedzenie się ze stron von der Leyen i kierowanej przez nią unijnej instytucji - jest jasne i klarowne,

 
źródło: https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-zastepcy-adama-bodnara-pisza-do-szefowej-ke-zamach-na-instyt,nId,7270446#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama