Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

W 1935 roku, w tym budynku Konsulatu Generalnego RP odbywał staż dyplomatyczny Jan Kozielewski-Karski. W czasie II wojny zasłynął tym, że był emisariuszem Delegatury Rządu na Kraj. Poinformował zachodnie rządu o Holokauście i sytuacji polskiego państwa podziemnego. Zanim w tym budynku ulokowano polskich dyplomatów – Dom Pruski pełnił rolę sierocińca. w pełniącym wcześniej funkcję sierocińca Domu Pruskim (Preussenhaus).

Jan Karski, właściwie Jan Romuald Kozielewski, pseudonim „Witold” urodził się  24 czerwca 1914  w Łodzi.  To polski prawnik, historyk, politolog i dyplomata, profesor nauk politycznych.

W II Rzeczypospolitej sekretarz dyrektora Biura Personalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W 1935 roku, w budynku przedstawionym na fotografii  Konsulatu Generalnego RP odbywał staż dyplomatyczny Jan Kozielewski-Karski.  Podczas kampanii wrześniowej służył jako oficer artylerii Wojska Polskiego.  Następnie był kurierem i emisariuszem władz Polskiego Państwa Podziemnego i rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Karski był członkiem Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej oraz Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj, a także działacz Frontu Odrodzenia Polski .

Świadek Holocaustu i autor raportów  opisujących sytuację polityczną oraz humanitarną na terenach okupowanej przez Niemców II Rzeczypospolitej, obok raportów Pileckiego pierwszego źródła na temat Holocaustu na świecie.

Po  II wojnie światowej osiedlił się w USA, gdzie zajął się pracą naukową. Przez kilkadziesiąt lat związany był z Uniwersytetem Georgetown. Na tamtej amerykańskiej uczelni  jako profesor wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu. Jednym z jego studentów był  przyszły prezydent USA, Bill Clinton. Karski w 1957 pełnił rolę doradcy Departamentu Stanu oraz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie wydarzeń w Europie Wschodniej.

Jan Karski za swoją działalność został odznaczony najwyższymi odznaczeniami – polskimi: Orderem Orła Białego i Orderem Virtuti Militari (dwukrotnie) oraz amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności (pośmiertnie). Z kolei przez Jad Waszem Jan Karski został uhonorowany  tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata,  Był także honorowym obywatelem państwa Izrael. W 1998 został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, ale jej nie otrzymał  W 2016 prezydent RP  mianował go pośmiertnie na stopień generała brygady Wojska Polskiego. Jan karski  zmarł 13 lipca  2000 w Waszyngtonie.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Karski


Budynek byłego Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej w Opolu.  W tym budynku Konsulatu Generalnego RP odbywał staż dyplomatyczny Jan Kozielewski-Karski

(05.11.2002) 1 VII 1931 do tego budynku w Opolu  przeniesiony został z Bytomia Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej ( wcześniej w latach 1920-1922 Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej mieścił się w budynku "Banku Rolników" przy dzisiejszej ul. Książąt Opolskich). W 1931 konsulat powrócił do Opola aby reprezentować sprawy interesy polskie  w niemieckiej rejencji opolskiej (Regierungsbezirk Oppeln). W randze konsulatu generalnego został ulokowany na wyspie Pasieka przy dawnej Eichstraße 1 (obecnie to ulica Konsularna). W 1938 obniżono jego rangę tej opolskiej placówki do konsulatu. Funkcjonował w tym miescu do 1939 roku.

HISTORIA

reklama
reklama