GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Eksperci: Brexit uderzy w niemiecki rynek pracy


/ 28.06.2016/ W jakim stopniu niemiecka gospodarka negatywnie odczuje Brexit, przewidzieć jeszcze jest trudno. Analitycy są jednak pewni jednego: Brexit uderzy w rynek pracy.

Analitycy największych banków nie wróżą niczego dobrego po Brexicie dla rynku pracy w Niemczech. Zmaleje zatrudnienie akurat w tych sektorach gospodarki, które są uzależnione od eksportu. Tym samym zostanie zahamowany trend systematycznego tworzenia miejsc pracy – prognozują analitycy w ankiecie przeprowadzonej przez Niemiecką Agencję Prasową (DPA). A druga hiobowa wieść wynika z prognoz naczelnych ekonomistów banków – może wzrosnąć stopa bezrobocia.

reklama


– Dla niemieckiego wzrostu jest to jasny sygnał – uważa analityk DZ Banku Michael Holstein. O tym, w jakim stopniu Brexitu odbije się na niemieckim rynku pracy zależy, w jego opinii, od tego, czy Brexit w samej Wlk. Brytanii wywoła kryzys gospodarczy i na ile ten kryzys uderzy w niemiecką gospodarkę. Faworyzowany przez DZ Bank „łagodny Bexit” przewiduje nieco stłumiony wzrost gospodarki Niemiec. Według tej prognozy nie uderzy to bardzo silnie w rynek pracy – zauważa Holstein.

Także Rolf Schneider z grupy Allianz uważa, że Brexit będzie miał „efekt spowalniający wzrost gospodarczy”. Wystąpienie negatywnych skutków dla niemieckiej gospodarki „zależy od skali zakłóceń na rynkach finansowych" – uważa analityk Allianzu. Przez dwa lata kolejne lata wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej wzrost gospodarczy Niemiec spadnie o jeden punkt procentowy. Wtedy uderzy to w rynek pracy i wzrośnie też stopa bezrobocia – prognozuje Schneider.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/eksperci-brexit-uderzy-w-niemiecki-rynek-pracy/a-19360265


reklama
reklama
reklama
Lato_2016_ Image Banner 160 x 600
03_11_kreacje_listopad Image Banner 300 x 250
750x200_Canvas_v4
17022016 adw-yes-zanox-wikorianska-180x150 Image Banner 180 x 150