DOLNY ŚLĄSK KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
reklama
reklama
reklama

Polscy regionaliści spotkali się na Dolnym Śląsku


/ 21.06.2016 / 16 czerwca na Dolnym Śląsku rozpoczął się II Ogólnopolski Zjazd Regionalistów Polskich nad Odrą. Tegoroczne spotkanie miłośników „małych ojczyzn” odbywa się pod hasłem „Kresowość jako składnik tożsamości Dolnoślązaków”. Jednym z pomysłodawców imprezy jest Tadeusz Samborski, członek zarząd województwa dolnośląskiego oraz prezes Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP.

Na Dolny Śląsk przyjedzie wiele sław związanych z tematem regionalizmu, m.in. prof. dr hab. Stefan Bednarek, prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, czy prof. dr hab. Stanisław Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego. W zaplanowanych spotkaniach będą uczestniczyć przedstawiciele świata nauki, muzealnicy, społecznicy, dziennikarze oraz samorządowcy, których łączy idea tzw. „małych ojczyzn”.

Regionalizm jest ruchem społecznym, w ramach którego powstają stowarzyszenia lub nieformalne grupy, promujące lokalną kulturę i dbające o zachowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego.  Regionaliści działają na rzecz lokalnych społeczności m.in. poprzez projekty edukacyjne, kulturalne czy turystyczne, ale też współpracujący z samorządami w rozwoju i promocji swoich miejscowości i regionów.

Ruch regionalistyczny jest bardzo silny na Dolnym Śląsku. W naszym województwie od wielu lat działają grupy, które podtrzymują lokalne tradycje, organizują wydarzenia kulturalne i tym samym budują lokalną wspólnotę i jej tożsamość. A ponieważ kresowość jest nieodłącznym elementem tożsamości wielu mieszkańców Dolnego Śląska, ten właśnie wątek stał się przewodnim tematem tegorocznego spotkania regionalistów.

W programie Zjazdu Regionalistów znalazły się wykłady, prezentacje i dyskusje, ale także koncerty (m.in. w Filharmonii Sudeckiej), spektakl „Ballada o Wołyniu” teatru „Nie Teraz” z Tarnowa oraz uroczysta msza święta w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Uczestnicy złożą również kwiaty pod pomnikami poświęconymi Polakom zamordowanym na Kresach Wschodnich. Regionaliści z całej Polski będą mieli okazję zwiedzić najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska – Kościół Pokoju w Świdnicy, Zamek Książ, opactwo w Krzeszowie, Zamek Piastowski w Legnicy.
Źródło: tekst i foto http://www.umwd.dolnyslask.pl/urzad/aktualnosci/artykul/polscy-regionalisci-spotkali-sie-na-dolnym-slasku/banners 22042016 GOOGLE_160x600 Image Banner 160 x 600
H201605 Image Banner 750 x 200
03-03-2015 4 Image Banner 180 x 150