GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Niemieccy eksperci: Migranci mogą trwale zaszkodzić gospodarce


/ 20.06.2016 / Napływ migrantów może wpływać ujemnie na niemiecką gospodarkę, wskazują najnowsze badania. Są też analizy mówiące, że jest wprost przeciwnie.

Bez podjęcia dodatkowych wysiłków napływ migrantów może, w opinii naukowców, negatywnie wpłynąć na niemiecką gospodarkę oraz rynek pracy. Winny jest brak kwalifikacji zawodowych przybyszów oraz niewystarczająca znajomość języka, twierdzi Enzo Weber z Instytutu Badań Rynku Pracy i Zatrudnienia (IAB) w Norymberdze.

reklama


Wspólnie z Rolandem Weigandem przeanalizował on skutki napływu migrantów dla gospodarki narodowej. Obaj stwierdzili, że fala migrantów może, przynajmniej średnioterminowo, przynieść ujemne efekty gospodarcze doprowadzając do lekkiego spadku PKB na głowę przy jednoczesnym wzroście stopy bezrobocia.

Zdaniem niemieckich ekspertów należałoby koniecznie zadbać m.in. o podniesienie kwalifikacji zawodowych migrantów, ich szkolenia językowe, lepszy dostęp do rynku pracy, jak również o lepsze pespektywy na pobyt. – Jeśli nie dojdzie w tych głównych kwestiach do zmian na lepsze, napływ imigrantów będzie miał długoterminowo ujemne następstwa – ostrzega Enzo Weber.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/niemieccy-eksperci-migranci-mog%C4%85-trwale-zaszkodzi%C4%87-gospodarce/a-19340459


reklama
reklama
reklama
nokaut_cenowy_Image Banner 300x250
wyprzedaz_ Image Banner 160 x 600
banery Image Banner 728 x 90
03_11_kreacje_listopad Image Banner 200 x 200