GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Niemcy tracą na konkurencyjności kolejny rok z rzędu/ 01.06.2016 / Taką opinię wyrazili eksperci ze Szwajcarii. Według nich, Niemcy wypadli z pierwszej dziesiątki państw z najlepszymi warunkami gospodarczymi. Kolejne niespodzianki przynosi analiza czołowych miejsc na liście.

Niemcy już nie należą do dziesięciu najbardziej konkurencyjnych krajów świata. W rankingu szwajcarskiej uczelni IMD z Lozanny (International Institute for Management Development) - uznawanej za najlepszą szkołę biznesu na świecie - Niemcy spadły dwa miejsca, z pozycji dziesiątej na dwunastą. - Przyczyniły się do tego przede wszystkim zła ocena rządu oraz wyniki gospodarcze - wyjaśnia dyrektor IMD, Arturo Bris.

reklamaZgubne samozadowolenie Berlina

Na potrzeby analizy IMD przeprowadzono sondaż wśród 5 400 menedżerów, biorąc pod uwagę 342 kryteria. Pod pojęciem "konkurencyjność" rozumiana jest siła przedsiębiorstw narodowych w sprzedaży ich produktów na rynku międzynarodowym. Jeszcze dwa lata temu, RFN znajdowała się na szóstym miejscu. - Największym zagrożeniem dla Niemiec jest ich zarozumiałość - dodaje Arturo Bris i uspokajająco dodaje: "Gdy to zrozumieją, wrócą do pierwszej dziesiątki".

Przed Niemcami w rankingu znajduje się kilka innych krajów europejskich: Szwecja, Dania, Holandia, Irlandia oraz Norwegia. W górę poszły Łotwa (miejsce 37), Słowacja (miejsce 40) oraz Słowenia (miejsce 43).

USA spadły z pozycji lidera

Na szczycie rankingu znajduje się nałeżący do Chin Hongkong, któremu koronę oddały Stany Zjednoczone, spadając na miejsce trzecie. Między nimi, ze srebrnym medalem, plasuje się Szwajcaria.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/niemcy-trac%C4%85-na-konkurencyjno%C5%9Bci-kolejny-rok-z-rz%C4%99du/a-19295600


reklama
reklama
reklama
Cenowy gol Image Banner 750 x 200
be jeans agora Image Banner 300 x 250
taniej25_Image Banner 300 x 600