GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Polacy inwestują w Niemczech. "Atrakcyjny kraj"


/ 19.05.2016 / W Niemczech działa ponad 1700 spółek prawa handlowego z udziałem polskiego kapitału. Główne motywy ekspansji to możliwość dostępu do nowych rynków i klientów i szansa na zdobycie nowych kompetencji.

Z punktu widzenia polskich firm Niemcy są atrakcyjnym krajem do inwestowania – wynika z raportu Polsko – Niemieckiej Izba Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska), opracowanego przy wsparciu berlińskiej kancelarii prawnej CMS i PKO BP, który pięć miesięcy temu otworzył oddział we Frankfurcie nad Menem. Do największych firm z udziałem polskiego kapitału należą w Niemczech m. in. Ciech, KGHM, Boryszew, Kopex, PKN Orlen i Nowy Styl. Najwięcej przedsiębiorstw z polskim kapitałem ulokowało się w największym landzie (17,7 mln mieszkańców), w Nadrenii Północnej – Westfalii (NRW).

Szefowie firm chwalą m. in. jakość infrastruktury, uczciwość w interesach czyli dyscyplinę płatniczą, przewidywalność polityki gospodarczej, nastawienie administracji publicznej, w tym instytucji podatkowych, przejrzystość systemu zamówień publicznych, dostępność kwalifikowanych kadr, dotacji wszelkiego rodzaju oraz elastyczność prawa pracy.

reklamaPolscy przedsiębiorcy wszakże nie tylko chwalą, ale zgłaszają też postulaty korekt polityki gospodarczej. Na czoło wybija się rekomendacja obniżenia podatków i kosztów pracy, zmniejszenie biurokracji. Jak zawsze, nie wszystko złoto, co się świeci. Niemniej 96% biznesmenów z Polski twierdzi, że – gdyby znów stanęli przed wyborem miejsca zagranicznej inwestycji – ponownie zdecydowaliby się na Niemcy. Motywy ekspansji są w istocie niezmienne. Na czoło wybija się: możliwość dostępu do nowych rynków i klientów, potrzeba zwiększenia skali działania, osiągnięcie bariery rozwoju w Polsce, szansa pozyskania nowych kompetencji.

Koluszki budują w Berlinie

Konieczność powiększenia pola działania wynika z tego, że za kilka lat skończą się środki unijne. Taki, wcale nieodosobniony, punkt widzenia reprezentuje prezes Zarządu firmy Agat w Koluszkach, Zbigniew Winkiel. – Wiemy – wyjaśnia – w jakie tarapaty wpadło wielu przedsiębiorców hiszpańskich czy portugalskich, którzy nie zabezpieczyli się rychło w czas, gdy zbliżał się koniec przekazów z Brukseli.

Aby więc mądrość nie przyszła dopiero po szkodzie, Agat postanowił ruszyć do Berlina. Koluszki to przecież kolej i kolejnictwo, a S-Bahn, naziemna kolej miejska, rozpisała właśnie przetarg na budowę wielo funkcjonalnej hali z myjnią pociągów. Mycie wagonów to nie tylko w Polsce wiadro z wodą i szczotka; S-Bahn płacił dotychczas pół miliona euro rocznie tytułem kar za brudne wagony. Nowatorska koncepcja techniczna z zamkniętym obiegiem wody, oszczędna zatem, stanowiła punkt wyjścia. Zleceniodawca był pod wrażeniem, niemniej nie ograniczył się do analizy dokumentów technicznych i przeprowadził swoisty audyt w Koluszkach. Chciał mieć pewność, że Agat sprosta zadaniu. Konkurencja była silna, międzynarodowa i Agat zwyciężył. Prezes Agatu usłyszał wówczas od szefa S-Bahnu znamienne zdanie: - wygrał pan nie ceną, lecz wiedzą techniczną i solidnością. - Po negocjacjach finansowych Zbigniew Winkiel stwierdził, że w niemieckim przetargu liczy się jakość, nie cena.

Gdy rozmowy zbliżały się do finału, partner niemiecki postawił pytanie, w jakiej formule Agat zrealizuje kontrakt – jako firma z Polski, czy tutejsza, zarejestrowana w Niemczech? Szef S-Bahnu uśmiechnął się do prezesa Agatu i powiedział : - To ja ryzykuję, nie pan, bo powierzam zadanie firmie, która dopiero powstaje. Ale to jest wasza przyszłość. - I tak Agat z Koluszek zrodził w Berlinie Achata. Wkrótce potem, z Lipska wpłynęło do Achata zapytanie, czy podjąłby się tam podobnej jak berlińska inwestycji.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/polacy-inwestuj%C4%85-w-niemczech-atrakcyjny-kraj/a-19252822


reklama
reklama
reklama
iKonto Image Banner 750 x 200
20052015_akcesoria akcesoria_zanox_reklama Image Banner 300 x 250
Wiosna Image Banner 160 x 600
Banner 125x125
2015-05-04b HESTIA-banner-2-160x600 Image Banner 160 x 600