GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Rekordowe obroty w polsko-niemieckim handlu. "Znakomity wynik"


/ Rekordowe 88,5 mld euro wyniosły w 2015 roku polsko-niemieckie obroty handlowe. Hamulcem rozwoju jest płaca minimalna.

O 11,2 proc. do 48,5 mld euro wzrósł w 2015 roku polski eksport do Niemiec. Import z Niemiec do Polski wzrósł w tym samym roku o 7,8 proc. i wyniósł 40 mld euro. Bilateralne obroty handlowe osiągnęły tym samym rekordowe 88,5 mld euro – poinformował w poniedziałek (11.04.2016) na dorocznej konferencji prasowej w Berlinie Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Berlinie (WPHI).

Tym samym w rankingu najważniejszych partnerów handlowych Niemiec Polska znalazła się w 2015 roku na 7. miejscu (8. pozycja w 2014 roku i 11. w 2013). Wyprzedziły ją tylko USA, Francja, Holandia, Chiny, Wielka Brytania i Włochy.

Równowartość eksportu do USA

– Wzrost polskiego eksportu do Niemiec o 11,2 procenta, czyli o 5 miliardów euro, to tyle, ile wynosi cały nasz eksport do Stanów Zjednoczonych. Jest to znakomity wynik – powiedział szef WPHI Jacek Robak.

40 tys. polskich firm eksportuje do Niemiec 6 tysięcy grup towarów, w tym samochody i części samochodowe (13 proc.), maszyny, meble i wyroby metalowe. Dynamicznie rozwija się przy tym zwłaszcza eksport produktów rolnych i żywności (10,3 proc.).

reklamaMimo tego znakomitego rozwoju istnieje jeszcze ogromny potencjał. – Zarówno analizy rządu polskiego jak i nasze obserwacje pokazują, że jest jeszcze wiele obszarów niewykorzystanych i to obszarów, gdzie ta współpraca może być na znacznie wyższym poziomie. Mówimy tu o głównie branżach innowacyjnych i o całym obszarze badań i rozwoju – zaznaczył w rozmowie z DW Jacek Robak.

Właśnie nowe obszary współpracy będą m.in tematem planowanego na czerwiec br. w Berlinie polsko-niemieckiego kongresu gospodarczego. Kwestie te będą też dyskutowane w najbliższym czasie na szczeblu politycznym, w tym podczas wizyty wicekanclerza Sigmara Gabriela w Warszawie pod koniec kwietnia br.

Stabilni partnerzy gospodarczy

Ambasador RP w Niemczech Jerzy Margański przypomniał w rozmowie z prasą, o obchodzonym w tym roku 25-leciu podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Ćwierć wieku temu inflacja wynosiła w Polsce 70 procent, w opłakanym stanie była infrastruktura, katastrofalne było położenie polskiej gospodarki. Równie trudna była bilateralna współpraca gospodarcza. – Był to trudny okres, ale i początek nowego – zaznaczył ambasador.

Dzisiaj Polska i Niemcy są stabilnymi partnerami gospodarczymi. Niemieckie inwestycje w Polsce wynoszą blisko 30 mld euro. Przykładem jest fabryka samochodów dostawczych we Wrześni, gdzie od jesieni z taśm zaczną schodzić nowe modele VW Crafter. Miliardowa inwestycja ma zapewnić co najmniej 3 tys. miejsc pracy.

Rosną także polskie inwestycje w Niemczech. – Zaangażowanie inwestycyjne polskich firm przekroczyło już wartość 1,2 mld euro – powiedział kierownik WPHI Jacek Robak. Liczbę firm inwestujących w Niemczech szacuje się na 170, niezmiennie wiodący jest przy tym PKN Orlen, który kupił ostatnio kolejnych 70 stacji benzynowych. Bezpośrednimi inwestorami są też jeden z liderów europejskiego rynku chemicznego Grupa Ciech, spółka Boryszew S.A., OT Logistics czy ComArch S.A.

Polska niezmiennie atrakcyjna

Według ankiety koniunkturalnej przeprowadzonej w lutym 2016 przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową Warszawa (AHK) Polska znowu jest liderem na liście najbardziej atrakcyjnych miejsc pod inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej. W rankingu tym uzyskała 4,8 z możliwych 6 punktów plasując się przed Czechami (4,4 pkt.), Słowacją (4,3) i Estonią (4,2).

Szef WPHI w Berlinie nie potwierdził spadających notowań, jakie mieli dać Polsce zagraniczni inwestorzy oceniając jej stabilność polityczną i przewidywalność polityki gospodarczej. – W pewnym zakresie te oceny mogą się oczywiście różnić. Natomiast jedno jest pewne, że Polska była, jest i mam nadzieję, że będzie najbardziej atrakcyjnym krajem do inwestowania w regionie – zaznaczył Jacek Robak. Zawsze zmiana rządu powoduje, że wielu inwestorów się zastanawia, czy zostanie tak jak było, czy będzie lepiej, czy gorzej – dodał Robak – To jest naturalne, tym bardziej, że program, który został ogłoszony przez wicepremiera Morawieckiego jest odważnym programem i rodzi się pytanie, jakie będzie miał konsekwencje także dla inwestycji zagranicznych. Natomiast z tego programu wynika absolutnie jednoznacznie, że chcemy przyciągać dalszy kapitał zagraniczny, ale juz nie za wszelką cenę. Najlepiej, żeby był to też kapitał inwestowany w przedsięwzięcia, które mają charakter innowacyjny, które gwarantują miejsca pracy dla lepiej wykształconych osób.Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/rekordowe-obroty-w-polsko-niemieckim-handlu-znakomity-wynik/a-19179641


reklama
reklama
reklama
Piekna Polska listopad 2015 Image Banner 750 x 200
Powerbank
17022016 adw-yes-zanox-wikorianska-300x250 Image Banner 300 x 250
03022016 creative_56a8bfaac7d78 Image Banner 160 x 600