GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Daimler podejrzewany o manipulacje/ 22.02.2016 / Po VW również Daimler konfrontowany jest w USA z zarzutami manipulacji w samochodach z silnikiem diesla. Niemiecki koncern odpiera zarzuty, chociaż w przeszłości wzbudził już podejrzenia.

Jeden z amerykańskich posiadaczy mercedesa wniósł w Sądzie Okręgowym stanu Illinois pozew zbiorowy przeciwko producentowi samochodów Daimler z powodu domniemanego oszustwa spalinowego. Zapewnienia koncernu, że technologia "BlueTec" wykorzystywana w produkcji silników diesel zmniejsza emisję tlenków azotu "jest mylna" i "wprowadza w błąd". W przypadku modeli Mercedesa z silnikiem diesla stwierdzono 19-krotne przekroczenie dopuszczalnych norm emisji tlenków azotu. Przy temperaturach poniżej 10 stopni dochodziło nawet do 65-krotnego przekroczenia tych norm.

Producentowi samochodów ze Stuttgartu postawione zostaną zarzuty naruszenia przepisów dotyczących środowiska oraz oszustwa, którego ofiarami są nabywcy mercedesów w USA.

Daimler zdecydowanie odpiera te zarzuty. Jak stwierdziła rzeczniczka prasowa koncernu, „są one nieuzasadnione”. Koncern chce zapoznać się z dokumentacją i zamierza się bronić.

reklama

Pierwsza wpadka

Okazuje się jednak, że model Mercedesa C220 przekroczył w najnowszych testach przeprowadzonych w Holandii zalecane normy emisji tlenków azotu. Jak wyjaśnił rzecznik Daimlera w przypadu Mercedesa klasy C stosuje się dla ochrony silnika przy temperaturach poniżej 10 stopni specjalny układ oczyszczania spalin. Dzięki temu dochodzi do wzmożnej ich emisji.

Lewa” aplikacja paliwowa

Daimler zaprzecza jednocześnie doniesieniom o użyciu specjalnego oprogramowania Defeat Device fałszującego wyniki testów spalin, w który wyposażył miliony aut Volkswagen. Po śledztwie w USA przeciwko koncernowi VW jego władze potwierdziły we wrześniu 2015 r., że program zaniżający dane emisji spalin znajduje się w blisko 11 mln volkswagenów.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/daimler-podejrzewany-o-manipulacje/a-19061529


reklama
reklama
reklama
2016-01-20 cz24-120x600-v2 Image Banner 120 x 600
dlabiura24 300x250_pa_lato Image Banner 300 x 250
18_02_internet_lte Image Banner 750 x 100
Logo 468x60