Główna Redakcja Archiwum
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności  Jęśli tego nie akceptujsz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

(19.11.2021) Ulica Wita Stwosza przed wojną nazywała się Albrechtsrasse (ulica św. Wojciecha tłum.) . Należała do  najpiękniejszych i zarazem najdroższych ulic miasta. Na tej ulicy budowali swoje rezydencje książęta, hrabiowie i bogaci mieszczanie. Działały tu wielkie banki i eleganckie restauracje.  Festung Breslau zniszczyła tą ulicę. Z 50 budynków w niezmienionej postaci przetrwały zaledwie cztery. Przy tej ulicy istniało kilka znaczących obiektów. Do najbardziej rozpoznawalnych należał Pałac Hatzfeldów. Pierwotny barokowy pałac projektu Krzysztofa Hacknera (1765 r.) padł w 1760 roku ofiarą wojny siedmioletniej. Odbudowany  zaliczał się do największych tego typu obiektów w regionie.

Historia ulicy Wita Stwosza we Wrocławiu cz.1

Historia ulicy Wita Stwosza, byłej Albrechtsrasse (ulica św. Wojciecha tłum.)

HISTORIA - WROCŁAW

Trzy kondygnacje i mezzanino czyniło z miejskiej siedziby Hatzfeldów znaczący element architektury miasta. Zdyscyplinowana elewacja nawiązująca do najlepszych wzorów Włoskich[3].
W latach 1766-1773 rezydencja została przebudowana przez Carla Gottharda Langhansa, jednego z najwybitniejszych architektów niemieckich. Projekt, który okazał się prekursorskim dziełem wczesnego klasycyzmu i neorenesansu we Wrocławiu.
Po znacznych wojennych zniszczeniach pałac nie został odbudowany. W 1966 roku zapadła decyzja o adaptacji „ruin do celów wystawienniczych. Pałac częściowo odbudowano, od około 50 lat mieści się w tym miejscu galeria Awangarda.  Przy Wita Stwosza 56 stoi bardzo znana kamienica,  ma 700 lat. Niegdyś należała do bogatego rodu Molinari. W XIX wieku znał ją każdy mieszkaniec miasta. Tę kamienicę rozsławiła XIX wieczna powieść. Funkcjonował  tam sklep kolonialny. Obecnie jest tam Carrefour Express. Przez wiele lat w tej kamienicy mieścił się w tej kamienicy sklep obuwniczy.
To miejsce należało od początku XIX wieku do rodziny Molinari.  Handlowali towarami kolonialnymi. Firmę Molinari und Söhne, Kolonialwaren, Farbwaren und Produktenhandlung rozwijał Josef, ale to jego trzej synowie, Theodor, Ottomar i Leo. Ofiarami walk o Festung Breslau stało się wiele kamienic na tej prestiżowej ulicy w samym sercu miasta. Między innymi również ta, w której mieściła się wegańska restauracja POMONA. O tej restauracji ukaże się osobny artykuł i to już niebawem. Po dewastacji, jakiej dla ulica doświadczyła w czasie walk o Festung Breslau, już nigdy jej wygląd, ani  ranga nie była taka jak przedtem.


Czytaj także: Historia ulicy Wita Stwosza we Wrocławiu cz.2 POMONA WIĘCEJPrzypisy:

1.http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,20870305,beata-maciejewska-o-najdrozszej-ulicy-wroclawia.html.

2.http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,19196390,najbardziej-znany-wroclawski-sklep-ma-nowego-najemce-zdjecia.html#ixzz4R7lmllQb

3.http://dolny-slask.org.pl/508847,Wroclaw,Palac_Hatzfeldow.html

4.tamże

5.http://podroze.onet.pl/ciekawe/wroclaw-ktorego-juz-nie-ma-budowle-breslau-ktorych-nie-zobaczysz/q8ybe

reklama
Fot. Komentatoreuropa.pl
Ulica Wita Stwosza we Wrocławiu 2016 rok. Widok w kierunku Rynku

Z a p r o s z e n i e

dla wszystkich miłośników dobrej prozy na wyjątkowe spotkanie z Krzysztofem Tokarzem  autorem książki

RENN

Breslau miasto złota i miłości

KIEDY: 24.11.2021 (środa)  godz. 17:30-19:00

GDZIE: restauracja IBERICO,

ul. Wita Stwosza 55 (okolice Rynku) we Wrocławiu

Udział w wydarzeniu bezpłatny, należy jedynie zgłosić swoje przybycie  pisząc pod adres e-mail: renninfo@interia.pl. Ilość miejsc ograniczona,  decyduje kolejność zgłoszeń.
Na spotkaniu przestrzegamy zaleceń  związanych z obostrzeniami covidowymi.

reklama
Ogłoszenie społeczne