Powrót

POLITYKA

Potężna fala protestów w Niemczech przeciwko polityce rządu Scholza. Wg ankiety Bild, aż 69 procent Niemców wspiera swoich rolników!


Rolnicy wyszli na niemieckie autostrady. Stanął zakład VW, problemy z dostawami paliwa. Jak podaje Bild: Niemcy wspierają swoich rolników walczących z polityką lewicowo-zielonego rządu. Rząd w Berlinie ratując budżet państwa, wprowadził szereg cięć, w tym dopłat dla rolników. Wywołało to fale oburzenia. W poniedziałek zaczęły się zapowiadane blokady dróg i autostrad w Niemczech. Media mówią o paraliżu. Protesty m.in. unieruchomiły produkcję w jednym zakładzie Volkswagena.  (8 stycznia) rano rolnicy w Niemczech rozpoczęli tydzień protestów. Będą blokować między innymi ważne drogi. Ciągniki w wybranych miejscach gromadziły się od niedzieli wieczorem. Z powodu tego prostu w części szkół protest może zmienić tryb nauki na zdalną.


Publikacja: 09.01.2024

Sytuację na niemieckich drogach na bieżąco relacjonuje "Bild". Dziennik informuje w poniedziałek rano, że np. na autostradzie A7 między Hamburgiem a Danią co drugi zjazd jest zamknięty. Zablokowana ma być także trasa A24, łącząca Hamburg z Berlinem.

Niemieckie media szczególnie ostrzegają przed paraliżem na sieci dróg na zachodzie kraju, w Nadrenii Północnej-Westfalii. Chodzi głównie o trasy A1, A4 oraz A45. Problemy są też spodziewane na trasach dojazdowych do miasta Düsseldorf przez blokadę tunelu Rheinufertunnel.

Ankieta INSA dla BILD pokazuje: 69 procent ankietowanych popiera protesty rolników przeciwko planowanym cięciom rządu dotyczącym sygnalizacji świetlnej!


Największe poparcie pochodzi z prawicy: 88 proc. wyborców AfD uważa, że   demonstracje są słuszne. Jednak większość innych grup wyborców również sympatyzuje z działaniami rolników. Wynik: znacznie ponad połowa (64 procent) podziela obawy rolników. Dla porównania: protesty klimatyczne rozumie jedynie 11 proc. Po obu stronach jest 20 procent.

Nic dziwnego: wyborcy Zielonych jako jedyni w przeważającej większości opowiadają się po stronie działaczy klimatycznych (41 procent). Dla porównania: wśród wyborców Unii jest to zaledwie 7 proc., a wśród sympatyków SPD 13 proc.

To jeszcze nie koniec, które mają powyżej dziurek w nosie polityki zarówno rządu socjaldemokratów, zielonych i liberałów. Do protestów mają się przyłączyć transportowcy, w tym niemieccy kolejarze. Nie da się już dłużej udawać dłużnej, że wszystko jest okej i tylko ci źli roszczeniowi rolnicy są wszystkiemu winni. Chociaż w prorządowych niemieckich mediach właśnie taka narracja się czasami przebijała na czoło. Jednak skala protestów i to o co walczą rolnicy – jest znacznie poważniejsze niż wizerunek rządu w Berlinie, który legnie w gruzach na naszych oczach. Jak pokazuje badanie dla Bilda, większość Niemców opowiada się za rolnikami, a przeciwko decyzjom rządu federalnego. To jest czerwona kartka dla Scholza, co do tego nie ma większych wątpliwości.   źródło: https://www.bild.de/politik/inland/politik-inland/bild-umfrage-hammerunterstuetzung-fuer-die-bauern-86681296.bild.html, https://www.money.pl/gospodarka/niemieccy-rolnicy-wyszli-na-drogi-w-protescie-zaczeli-blokady-6982413175003680a.html,


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama