GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Polsko-niemieckie stosunki gospodarcze (jeszcze) bez turbulencji/ 05.02.2016 / Ochłodzenie stosunków politycznych Berlina i Warszawy najwyraźniej nie wpływa do tej pory na bilateralne relacje gospodarcze. Eksperci uważają, że najbliższe miesiące pokażą, jak naprawdę stabilne są te stosunki .

Odkąd w Warszawie zmienił się rząd, najwyraźniej zmieniła się też retoryka. W kontaktach biznesowych na razie nie są odczuwalne żadne skutki . Ale nie zaszkodzi dmuchać na zimne, uważają analitycy i ekonomiści. W końcu inwestorzy dokładnie przysłuchują się toczonej debacie.

Pomimo sporadycznych nawoływań do bojkotu niemieckich towarów, banków, czy usług eksperci na razie nie dostrzegają żadnych niepokojących sygnałów, które mogłyby zaszkodzić bilateralnym polsko-niemieckim stosunkom handlowym.

- Także wzrost krytycznych uwag pod adresem Niemiec ze strony członków nowego polskiego rządu wydaje się pozostawać bez wpływu na relacje gospodarcze - twierdzi Michael Kern z zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie. -Oczywiście, że teraz uważniej wsłuchujemy się w te wypowiedzi, ale nie zauważyliśmy do tej pory, aby projekty inwestycyjne miały być wstrzymywane lub przesuwane w czasie - dodał.

Konsekwencje możliwe z poślizgiem

Wg Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, jeżeli na skutek zmian politycznych pojawiają się konsekwencje dla gospodarki, to z reguły zabiera to trochę czasu. - Może to potrwać pół roku, dwa lata, a czasem w ogóle nie ma żadnych skutków. Michael Kern zaznacza, że konsekwencji nie można jednak wykluczyć.

reklama- Jeżeli dojdzie do zmian, o jakich teraz słychać, czyli do wprowadzenia nowego podatku bankowego, wówczas może to wpłynąć na tryb udzielania kredytów na duże projekty inwestycyjn. To z kolei mogłoby rzeczywiście mieć pewien wpływ na zachowania inwestorów - powiedział Kern.

Wiele zależy jednak od polityki gospodarczej narodowych konserwatystów w Polsce, podkreślają eksperci. Jeżeli doszłoby do rozmiękczenia budżetu państwowego oraz do osłabienia finansów, publicznych, wtedy oczywiście spadłaby atrakcyjność Polski, jako miejsca do inwestycji. - To jednak odległa sparawa - podkreślił Kern i zaznaczył, że zainteresowanie niemieckich firm polskim rynkiem nadal jest duże.

Jeżeli Polska będzie wiarygodna, to inwestorzy zostaną


Niemieccy eksperci wskazują w obecnej debacie przede wszystkim na jedą kluczową kwestię - na wiarygodność. - Decydujące jest, czy wcześniej podjęte decyzje i umowy będą dotrzymywane, czy też nie, mówi Kern. - Ta przewidywalność sytuacji na rynku jest decydującym kryterium dla każdego poważnego inwestora, który z reguły nie zniechęca się sytuacją polityczną.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/polsko-niemieckie-stosunki-gospodarcze-jeszcze-bez-turbulencji/a-19024941


reklama
reklama
reklama
banner BN_redcoon_300x600 Image Banner 300 x 600
12012015_baners triverna_hs_300x250 Image Banner 300 x 250
Westwing_120x60_Logo