DOLNY ŚLĄSK KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
reklama
reklama
reklama

ESK 2016 plus gospodarka z polityką


/ 29.01.206 / Pierwsze tegoroczne spotkanie Polsko-Niemieckiego Koła Gospodarczego EUROPA FORUM zorganizowane we współpracy z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta oraz z biurem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 zgromadziło bardzo wielu zainteresowanych. Impreza odbywała się pod tytyłem Quo vadis 2016? Inter dyscyplinarnie i kulturalnie. Bieżąca sytuacja polityczno-gospodarcza.

Gospodarzem spotkania było biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, z ramienia którego dr Katarzyna Młyńczak-Sachs przedstawiła główne punkty programu jakie oferuje nadchodzący rok ESK 2016. Powiedziała o tym co czeka Wrocławian i niemieckich gości w ciągu całego roku. W ramach ESK odbędzie się szereg imprez, również ciekawych dla zachodniego sąsiada.

W imieniu konsulatu generalnego RFN we Wrocławiu zabrała głos wicekonsul  Christiane Botschen. Zdradziła, że gościem niemieckiej placówki we Wrocławiu będzie niemiecki polityk Sigmar Gabriel. Polityk SPD zatrzyma się w KG RFN w drodze powrotnej z podroży z Warszawy.

reklama


Prof. dr. Ireneusz Karolewski z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta pokusił się o ocenę aktualnej sytuacji. Dokonał jej analizy pod kątem  tego co w Polsce się wydarzyło i jeszcze wydarzy. 100 dni po wyborach parlamentarnych w 2015 r. było okazją aby pokazać w jakim obecnie miejscu znajduje się Polska i co to oznacza dla Niemców?  Wykład profesora Karolewskiego wzbudził ogromne  zainteresowanie wśród niemieckich przedsiębiorców. To właśnie oni najbardziej się obawiają skutków pogarszających się relacji Polska- Niemcy. Profesor Karolewski uspokajał i tłumaczył, że można założyć, iż  tak  naprawdę niewiele się dla nich zmieni. Relacje gospodarcze pozostaną bardzo ważne, jak były dotychczas. Przypomniał o tym, że Niemcy są dla Polski najważniejszym partnerem gospodarczym, ale również nasz kraj zajmuje istotne miejsce w niemieckim eksporcie. Nawet ważniejsze niż Rosja. Po zakończeniu oficjalnej części debaty – dalsze rozmowy przeniosły się w kuluary, gdzie przy winie, piwie i przekąskach były jeszcze żywiej kontynuowane


Polska 03092015 Image Banner 300 x 250
Category Banner
14_01_cukier Image Banner 187 x 176