Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Badania w ramach projektu „Bioarcheologia i archeologia krajobrazów represji narodowo-socjalistycznych: Perspektywa Europy Środkowo-Wschodniej” będą prowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilznie. Badania mają na celu ocenę dowodów świadczących o powiązaniach obozów koncentracyjnych w produkcję wojenną i logistykę wojska. W Polsce będą prowadzone w Borach Dolnośląskich, gdzie zachowały się ślady filii KZ Gross-Rosen związanej z działaniem znajdujących się tam kompleksów wojskowych. Naukowcy udadzą się też w okolice miasta Holýšov w zachodnich Czechach. Tam badany będzie m.in. podobóz KZ Flossenbürg. Naukowcy będą też szukać zapomnianych grobów ofiar nazizmu. W Borach Dolnośląskich poszukiwania dotyczą grobów więźniów KZ Gross-Rosen w Iłowej i Trzebieniu.

W Czechach badania obejmą powiat tachovski, gdzie znajdują się groby więźniów, którzy zginęli podczas Marszów Śmierci na początku 1945 roku. W Polsce będzie w powiecie żarskim na zachodzie Polski. Prace będą prowadzone za pomocą metod, które nie zniszczą historycznego dziedzictwa.  Tuż pod Wrocławiem, na terenie dzisiejszych Miłoszyc działała filia niemieckiego obozu Gross-Rosen.  AL Fünfteichen  pochłonął życie setki, jak nie tysiące niewolników Trzeciej Rzeszy. W czasie marszu śmierci zostało rozstrzelanych przez niemieckich strażników i zmarło z wycięczenia steki więźniów. Może by tak objąć tym projektem miłoszycki AL Fünfteichen? Tym bardziej, że znakomitym partnerem mogłoby być prężnie działająca Lokalna Grupa Zwiadowców Historii, która dysponuje bardzo rozległą i rzeczową wiedzą na temat tej filii obozu Gross-Rosen. O przebadanie terenu  byłego  AL Fünfteichen apelowały również lokalne media, chociażby  portal www.tuolawa.pl. Badania prowadzone przez naukowców byłby szansą do zbadania wielu jeszcze nieodkrytych tajemnic i  wyjaśnienia niejasności. Ale przede wszystkim ogromną szansą na uratowanie pamięci o tych, którzy tutaj stracili zdrowie i życie.  Źródło: https://upwr.edu.pl/aktualnosci/naukowcy-z-upwr-w-poszukiwaniu-grobow-ofiar-nazistow-3902.html,  https://gazetawroclawska.pl/naukowcy-z-uniwersytetu-przyrodniczego-we-wroclawiu-beda-szukac-grobow-ofiar-nazizmu/ar/c1-16980521, https://www.tuolawa.pl/artykul/28497,a-moze-by-tak-nasz-miloszycki-al-fuenfteichen?fbclid=IwAR1euBGLYyvZNdM7kFf1Xem-ErRz6isl8s0g_5JIXtTcf_gwswAyOHlKUDI,


Naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego przebadają tereny niemieckich obozów koncentracyjnych na Dolnym Śląsku i w Czechach. Podobne badania są konieczne jeszcze w wielu miejscach

(23.10.2022)Media obiegła informacja, że naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego przebadają tereny niemieckich obozów koncentracyjnych na Dolnym Śląsku i w Czechach. Ich celem jest odnalezienie zapomniane i utajnione groby ofiar nazistowskich Niemiec. Badania dotyczyć będą również okrutnych warunków życia i niewolniczej pracy więźniów. Na stronie internetowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu czytamy, że filie niemieckich obozów koncentracyjnych zostaną przebadane przez polsko-czeski zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilźnie. Badaniami ze strony UPWr pokieruje dr Paweł Konczewski. Kierownikiem zespołu z Czech jest doc. dr hab. Pavel Vařeka.

HISTORIA

reklama
reklama
Ogłoszenie społeczne