GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Niemcy. Wielki sukces polskiej firmy


/ 28.12.2015 / Coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na założenie firmy w Niemczech. Należy do nich Michał Młynarski, szef QualityMinds, który w rozmowie z DW zdradza tajniki swojego sukcesu.

Firmę QualityMinds prowadzisz od 2012 roku. Opowiedz, proszę, jak wpadłeś na pomysł stworzenia własnego biznesu.

Często bywa w życiu, że człowieka coś denerwuje. Wtedy stara się to zmienić. Mnie osobiście denerwowało to, że pracując w dużych koncernach, a potem w firmach średniej wielkości, nie mogłem wykorzystać swoich możliwości ze względu na biurokrację oraz hermetyczny styl managementu. Od dawna chciałem założyć własną firmę. 2012 rok okazał się najlepszy z wielu powodów. Po pierwsze, z uwagi na sytuację na rynku kontroli jakości. Po drugie, miałem szczęście spotkać człowieka o cechach i doświadczeniach, których mi brakuje. Mowa o moim partnerze biznesowym Robercie Flemingu.

Dlaczego zdecydowałeś się poświęcić branży informatycznej i prowadzić działalność w dziedzinie inżynierii programowania?

To nietrudne pytanie (uśmiech). Od dziecka interesowały mnie komputery. Co prawda jestem trochę humanistą po rodzicach polonistach, ale w sposób szczególny zainspirowała mnie informatyka. Programowanie na wysokim poziomie to – wbrew pozorom – również sztuka, która wymaga wiele pracy oraz kreatywności. Bardzo szybko zafascynowała mnie inżynieria programowania. Tej dziedzinie poświęciłem studia, doktorat oraz działalność biznesową. Nie żałuję ani trochę.

reklamaJakie były początki firmy? Jakimi torami przebiegał jej rozwój po dziś dzień?

Sądzę, że początki były u nas takie, jak w innych przedsiębiorstwach. Przemyślenie koncepcji, kalkulacja i samodzielne gromadzenie środków finansowych oraz analiza potencjalnych klientów zajęły nam kilka miesięcy. W pierwszych 3-5 miesiącach istnienia firmy zrealizowaliśmy projekty u naszych najstarszych klientów, tj. Bundesagentur für Arbeit oraz BMW Group. Potem otworzyliśmy pierwsze biuro, raczej pokoik, w Norymberdze. Już na starcie zatrudniliśmy z Robertem pierwszych dwóch pracowników.

Firma zaczęła się bardzo szybko rozwijać. Od samego początku inwestowaliśmy w marketing. Staliśmy się rozpoznawalni na rynku. Nasi pierwsi klienci zamawiali u nas kolejne projekty. Dołączyli do nich następni: Payback, MunichRE, Barclays Bank, etc. Aby dotrzymać kroku rozwojowi firmy, zaczęliśmy zatrudniać ludzi w działach: HRM, Marketingu, Finance itd.

W pierwszym roku powstały prawdziwe zespoły w Consultingu. Drugi rok upłynął pod hasłem konsekwentnej rozbudowy biznesu, rozwiązania pierwszych większych problemów (stworzenie profesjonalnych biur w Norymberdze i Monachium) oraz zatrudnienia wielu nowych pracowników.

Trzeci rok można określić jako kulminację wielu inwestycji. Marketing działa tak dobrze, że klienci sami do nas docierają, np. za pomocą naszej strony http://qualityminds.de. U stałych klientów realizujemy już projekty w całości. Ponadto, współorganizujemy największe konferencje dla testerów oprogramowania w Europie.

Od samego początku towarzyszy nam tzw. Advisory Board w kwestiach strategicznych. Składa się z pięciu specjalistów ze świata biznesu i nauki, którzy przynajmniej raz w roku doradzają nam, jak budować strategię firmy na najbliższe lata.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/niemcy-wielki-sukces-polskiej-firmy/a-18937756reklama
reklama
reklama
Baner_1_1_23102014 160x600 Image Banner 160 x 600
ford_grudzien Image Banner 750 x 200
2015-12-01a 300x250-redro Image Banner 300 x 250
banners_230614 200x200 Image Banner 200 x 200
291111_europa_gif s4f-europa_tanie_bilety_lotnicze_I300x250 Image Banner 300 x 250