GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Były szef VW Winterkorn ustąpił ze stanowiska, ale jest nadal na liście płac/ 22.12.2015 / Po ujawnieniu afery spalinowej szef Volkswagena ustąpił ze stanowiska, ale jest wciąż na liście płac. Jak donosi magazyn gospodarczy "Handelsblatt", takie rozwiązanie jest dużo tańsze niż wypłacenie mu odprawy.

Były szef koncernu Volkswagena Martin Winterkorn do chwili zakończenia zawartej z nim umowy o pracę pod koniec 2016 roku, pozostaje formalnie pracownikiem firmy i nadal zarabia krocie. Winterkorn ustąpił ze stanowiska prezesa zarządu po ujawnieniu afery spalinowej VW, ale jego umowa o pracę nie została rozwiązana. Poinformowały o tym w piątek 18 grudnia magazyn gospodarczy "Handelsblatt" i redaktorzy audycji "Frontal 21" nadawanej przez drugi kanał niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

Z Winterkornem zawarto porozumienie, na mocy którego jego umowa o pracę zostanie rozwiązana dopiero pod koniec 2016 roku. Indagowany w tej sprawie rzecznik prasowy koncernu z Wolfsburga odmówił odpowiedzi wyjaśniając, że szczegóły umowy o pracę pozostają tajemnicą umawiających się stron, w związku z czym nie może zająć stanowiska w tej sprawie.

reklamaFormalnie w porządku, moralnie nie bardzo

e strony przedstawicieli związków zawodowych w koncernie Volkswagena uzyskano informacje, że powyższe rozwiązanie jest korzystne dla firmy, ponieważ rozwiązanie umowy o pracę z Winterkornem kosztowałoby ją dużo więcej. Chodzi tu o podstawę wymiaru świadczeń. Formalne utrzymanie w mocy umowy o pracę z byłym prezesem zarządu VW oznacza bowiem, że jego bonus w tym roku zostanie obliczony w oparciu o tegoroczne dochody firmy. Te zaś są dużo niższe od zakładanych wskutek obciążeń związanych z akcją serwisową samochodów, w których zainstalowano oprogramowanie pozwalające manipulować emisją spalin. Krótko mówiąc, Winterkorn zarobi w tym roku znacznie mniej niż zarobiłby, gdyby umowa o pracę z nim została rozwiązana i wypłacono by mu pełną odprawę za jej wcześniejsze rozwiązanie.

Indagowani w tej sprawie związkowcy przyznali, że takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami, ale można mieć co do niego wątpliwości natury moralnej. Ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby Winterkorn "dobrowolnie zrezygnował z bonusu w tym roku". Martin Winterkorn w roku 2013 zarobił w koncernie VW ponad 15 mln euro. Najwięcej ze wszystkich prezesów zarządów wszystkich spółek niemieckich notowanych na giełdzie we Frankfurcie nad Menem.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/by%C5%82y-szef-vw-winterkorn-ust%C4%85pi%C5%82-ze-stanowiska-ale-jest-nadal-na-li%C5%9Bcie-p%C5%82ac/a-18930848


reklama
reklama
reklama
11_09_eddard Image Banner 187 x 176
ford_grudzien Image Banner 300 x 250
gry300x250 Image Banner 300 x 250