GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Niemiecki sąd wydał niekorzystny wyrok dla Polski/ 18.12.2015/ Przebieg gazociągu Północnego zaskarżyły do sądu w Hamburgu polskie porty w Szczecinie i Świnoujściu. Polacy chcieli w ten sposób podważyć niemieckie pozwolenie na budowę instalacji argumentując, że ogranicza rozwój naszych portów. Chodzi o kontrowersyjny rurociąg, którym Rosjanie przesyłają po dnie Bałtyku gaz do Niemiec. Inwestycja niemiecko-rosyjska, która zagraża ekonomicznie i politycznie krajom Europy Środkowowschodniej, a najbardziej chyba Polsce.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście uważał, że gazociąg położony jest za płytko. Takie rozmieszczenie nitki spornego gazociągu  w przyszłości może uniemożliwić największym statkom podejście do portów. Przez to znacząco osłabić pozycje polskiego portu.  Wcześniej zgodę na ułożenie rurociągu na obecnej głębokości wydała administracja niemiecka.

Obecnie do Świnoujścia mogą wpływać statki o zanurzeniu jedynie do 13,5 m.

reklama


Jak informują media ZMPSiŚ planuje inwestycje w świnoujskim porcie m.in. w terminal kontenerowy oraz terminal ładunków masowych, przy których mogłyby cumować statki o maksymalnym zanurzeniu 15 m. Jednostki o takim maksymalnym zanurzeniu mogą przedostać się na Bałtyk przez Cieśniny Duńskie.

Konsorcjum Nord Stream, które zbudowało rurociąg, broni się tym, że instalacja nie ogranicza ruchu, bo do tych portów. Skarga złożona do niemieckiego  sądu dotyczyła zezwolenia na budowę wydanego przed laty przez niemiecki Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii.

Pikanterii sprawie nadaje fakt, iż sąd w Hamburgu odrzucając tę skargę nie podał przyczyn. ZMPSIŚ SA czeka na uzasadnienie orzeczenia. Po zapoznaniu się z nim spółka zwróci się w tej sprawie do sądu wyższej instancji. Takie przynajmniej padają publikowane w mediach zapowiedzi składane przez  władze ZMPSIŚ.  Niemiecki sąd po zaledwie 3 godzinnym posiedzeniu wydał tak niekorzystny i skandalizujący wyrok. Budowa Gazociągu Północnego to nie tylko gospodarcza, ale bardzo mocno upolityczniona inwestycja. Wiąże  na wiele lat  Niemcy z Rosją, a takie kraje jak Polska i Ukraina zdaje na łaskę Władimira Putina. Budowa gazociągu to był pokaz skrajnego braku solidarności Niemiec z krajami z Europy Środkowowschodniej.

Źródło: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1559016,Niemiecki-sad-odrzucil-polska-skarge-ws-Nord-Stream


reklama
reklama
reklama
16_12_DlaAktywnych Image Banner 750 x 200
Konkurs swieta Image Banner 300 x 250
02: Koty 200x200
Find a deal_160x600