GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Skutki afery spalinowej: Volkswagen w listopadzie sprzedał mniej samochodów/ 14.12.2015/ Od chwili ujawnienia afery spalinowej koncern Volkswagena sprzedał w ciągu dwóch ostatnich miesięcy mniej samochodów niż w tym samym czasie w roku ubiegłym. Największe straty zanotował na rynku w USA.

W listopadzie koncern Volkswagena sprzedał na całym świecie 834 tys. samochodów osobowych i użytkowych. W porównaniu z wynikami sprzedaży w październiku oznacza to spadek o 2,2 procent. Poinformował o tym w piątek 11 grudnia zarząd grupy VW.

Koncern Volkswagena i wchodzące w jego skład marki przeżywają obecnie czas najeżony wyzwaniami", oświadczył w centrali firmy w Wolfsburgu jej szef Matthias Müller. Dotychczasowe roczne wyniki sprzedaży są niższe od zakładanych o 1,7 procent. W rezultacie zagrożony jest cel sprzedania w tym roku tej samej liczby pojazdów co w roku 2014.

reklama
Załamanie sprzedaży w USA, Brazylii i Rosji

Największy spadek sprzedaży nastąpił w USA, gdzie we wrześniu ujawniono skandal z manipulowaniem przez niemiecki koncern wynikami testów czystości spalin samochodów z silnikami wysokoprężnymi przez wyposażenie ich w specjalne oprogramowanie, które zaniżało wyniki emisji tlenku azotu kiedy pojazd znajdował się na stanowisku próbnym. W listopadzie grupa VW sprzedała na rynku amerykańskim 15 procent mniej samochodów wszystkich marek wchodzących w jej skład niż w listopadzie roku ubiegłego. Sprzedaż aut ze znakiem VW na masce spadła jeszcze bardziej, bo o około 25 procent.

Bardzo poważny, bo aż o 51 procent, spadek sprzedaży nastąpił także w Brazylii i w Rosji, w której wyniósł on 34 procent. Należy jednak podkreślić, że w tych obu państwach, zaliczanych do grupy gospodarek wschodzących, mamy do czynienia z ogólnym osłabieniem tempa wzrostu gospodarczego i skandal spalinowy VW był w nich raczej dodatkowym, a nie głównym powodem spadku sprzedaży pojazdów produkowanych przez niemiecki koncern motoryzacyjny.

Dobre wyniki w Europie Zachodniej i Chinach

W państwach Europy Zachodniej sytuacja Volkswagena wygląda znacznie lepiej. Zamiast spadku sprzedaży koncern z Wolfsburga odnotował jej wzrost o 2,6 procent, a w samych Niemczech nawet o około 4,0 procent.

Optymizmem napawa także lekki, ale wyraźny wzrost sprzedaży na bardzo ważnym dla Volkswagena rynku chińskim. Do końca listopada sprzedano na nim 329 tys. samochodów, o 5,5 procent więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Należy przy tym zaznaczyć, że koncern VW praktycznie w ogóle nie sprzedaje w Chinach samochodów z silnikiem diesla.

Prezes koncernu Matthias Müller wyraził w czwartek 10 listopada opinię, że być może afera spalinowa także w Chinach wpłynie negatywnie na wyniki sprzedaży, ale w listopadzie zamówienia na nowe volkswageny były o 3,5 procent wyższe niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/skutki-afery-spalinowej-volkswagen-w-listopadzie-sprzeda%C5%82-mniej-samochod%C3%B3w/a-18913958reklama
reklama
reklama
180214 160x600_1 Image Banner 160 x 600
03_11_kreacje_listopad Image Banner 200 x 200
750x200 marzec
banners101215 300x250_zanox_major_92 Image Banner 300 x 250