Główna Redakcja Archiwum
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności  Jęśli tego nie akceptujsz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

(07.12.2021)Nowy niemiecki rząd planuje wprowadzenie obowiązkowego szczepienia etapami. Według informacji Redaktionsnetzwerk Deutschland zapowiadane obowiązkowe szczepienia dla personelu szpitali, zakładów opiekuńczych i ambulatoryjnych mają wejść w życie 16 marca. W pierwszym etapie obowiązek szczepienia dotknie określonych grup społecznych i zawodowych. Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) powołuje się na informacje z kręgów partii SPD, FDP i Zielonych, które składają się na nową koalicję w Niemczech.  Radio twierdzi, że wszyscy obecnie zatrudnieni oraz wszyscy, którzy rozpoczną pracę od 1 stycznia 2022 roku w szpitalach, zakładach opiekuńczych i ambulatoryjnych będą musieli najpóźniej do 15 marca okazać zaświadczenie o pełnej ochronie szczepiennej. Co prostymi słowami tłumacząc, będą musiały być zaszczepione. A te osoby, które rozpoczęły pracę później, będą potrzebowały odpowiedniego zaświadczenia już od samego od początku.

Szybkimi krokami zbliża się obowiązek szczepień na covid w Niemczech

Nowy niemiecki rząd planuje obowiązkowe szczepienia w Niemczech

POLITYKA

Okres przejściowy ma wymusić zaszczepienie się wszystkim, którzy pracują w wyżej wymienionych placówkach. Zwolni z tego obowiązku mają zostać jedynie pracownicy, którzy ze względów medycznych, nie mogą się zaszczepić. Projekt ustawy i „instytucjonalnym obowiązku szczepień” ma zostać uchwalony w Bundestagu najpóźniej do połowy grudnia. Według Redaktionsnetzwerk Deutschland zgodnie z obecnymi planami niemieckiego rządu, praca bez odpowiedniego zaświadczenia nie będzie możliwa. Co oznacza, że albo pracownik się złamie i zaszczepi, albo straci prace. A nieprzestrzeganie tego przepisu ma być traktowane jako wykroczenie administracyjne, a nawet surowo karane grzywną. Kilka dni temu rząd Niemiec i kraje związkowe porozumiały się w w sprawie tego, że Bundestag „wkrótce” podejmie decyzję dotyczącą powszechnych obowiązkowych szczepień. Ponaglana Rada Etyki w Niemczech ma do końca roku przygotować rekomendację w tej sprawie. RND pisze na swojej stronie, że  aprobata dla ogólnego wymogu szczepień ostatnio „znacznie wzrosła”. Popiera go około 67 proc. ankietowanych. Pod koniec listopada 74 proc. opowiadało się za obowiązkowymi szczepieniami, zwłaszcza dla lekarzy i personelu pielęgniarskiego, a 67 proc. dla policjantów. Osoby młodsze, kobiety, które mają dzieci lub nie są szczepione przeciwko Coronie, mają tendencję do odrzucania obowiązkowych szczepień. Dalej czytamy: „Ogólnie rzecz biorąc, odsetek chętnych do szczepienia obecnie nieznacznie wzrasta. 19 procent ankietowanych osób nieszczepionych było gotowych do zaszczepienia, 21 procent wahało się lub było niepewnych. Ale: „60 procent twierdzi, że zdecydowanie nie chce się szczepić” – czytamy w badaniu. Odsetek osób odmawiających dostępu wynosi obecnie siedem procent wszystkich respondentów. Nawet wśród tych, którzy wyzdrowieli, tylko jedna trzecia byłaby skłonna zaszczepić się po wygaśnięciu certyfikatu”.  

Na to wygląda, że obowiązkowe szczepienia na covid w Niemczech się zbliżają szybkimi krokami. Na razie tylko wybrane grupy zawodowe i społeczne, ale po zachodniej stronie polskiej granicy wielu nie ma wątpliwości, że to tylko pierwszy etap i na tym plany nowego niemieckiego rządu się raczej nie skończą.


Źródło: www.rnd.de


reklama
Fot. Komentatoreuropa.pl
reklama