Powrót

GOSPODARKA

Na niemieckim rynku nieruchomości pękła "spekulacyjna bańka".
W Polsce ceny mieszkań
nadal rosną


Ceny mieszkań w Niemczech spadają, jak informują eksperci i branżowe media. Nieruchomości tanieją już czwarty kwartał z rzędu. To największa skala spadku notowana od początku XXI wieku przez niemiecki urząd statystyczny. "Pękła bańka, która rosła do 2022 roku" - mówią eksperci. Rzeczywistość wygląda tak, że mieszkania w Niemczech tanieją już od czterech kwartałów.

P
ublikacja: 05.01.2024

Tak wynika z danych opublikowanych pod koniec grudnia. W trzecim kwartale 2023 roku ceny nieruchomości mieszkalnych zanotowały spadek aż o 10,2 procent! "Realnie w ciągu roku ceny spadły średnio o 15 proc. Jest to największy obecnie spadek w Europie. Przynajmniej tak uważają eksperci od niemieckiego rynku nieruchomości. Przedstawiciele Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych twierdzą, że  na niemieckim rynku pękła "spekulacyjna bańka". Do 2022 roku w Niemczech panowała spekulacyjna bańka cenowa, jedna z największych od 50 lat. Od tego czasu ceny spadają.


Przez te spadki cen spore  problemy mają firmy deweloperskie u naszego zachodniego sąsiada. Część deweloperów musiała nawet ogłosić upadłość. W Niemczech w branży budowlanej odnotowano w październiku spadek nowych zamówień aż o 6,3 procent. Sytuacja jest na tyle zła, że Niemiecka Federacja Przemysłu Budowlanego wskazuje na konieczność dalszej redukcji zatrudnienia.

Z kolei kupujący swoje lokum w Polsce wciąż wypatrują spadków, ale nie ma dla nich dobrych wiadomości. Jak pisała Interia.pl  grudniu 2023 roku średnie ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów wzrosły w ujęciu rocznym we wszystkich większych miastach. W ciągu roku ceny na przykład  w Trójmieście wzrosły o ponad jedną czwartą (27 proc.). Wzrosty cen również w innych miastach Polski takich jak: Wrocław, Warszawa i Kraków. Komentując sytuację na rynku mieszkaniowym musimy dodać, że pomiędzy Polską, a Niemcami istnieje bardzo wiele różnić. Nie można zatem jeden do jednego przenosić procesów zachodzących na rynku nieruchomości. Jednak nie można też zamykać oczu na rzeczywistość. Istnieje spora szansa, że i u nas zaczną spadać ceny, tyle, że dziś nikt nie jest w stanie przewidzieć czy oby na pewno, ale i kiedy to nastąpi. Niech zatem sytuacja na rynku mieszkaniowym w Niemczech będzie dla nas pewnym sygnałem.   

Źródło: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-w-polsce-ceny-galopuja-w-niemczech-spadaja-mieszkania-za-odr,nId,7246816#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama