GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Niemiecko-rosyjskie relacje gospodarcze. Nadzieja na poprawę/ 12.11.2015 / Przed niespełna rokiem wprowadzono sankcje ekonomiczne wobec Rosji. Lecz rosyjski minister ds. handlu, który przebywał z wizytą w Berlinie, preferował tematy sprzyjające odprężeniu dwustronnych relacji.

o jest wizyta u przyjaciół. Minister ds. przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej przyjechał do siedziby organizacji branżowych niemieckiej gospodarki Haus der Deutschen Wirtschaft (Dom Niemieckiej Gospodarki) w Berlinie, aby wziąć udział w niemiecko-rosyjskim panelu dyskusyjnym na tematy gospodarcze. Denis Manturow rozglądał się z zadowoleniem po wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej. 250 miejsc zajęli tam przedsiębiorcy zainteresowani biznesem z Rosją i ich rosyjscy koledzy. To Manturowi się podoba.

Ale czasy na taką współpracę są niekorzystne. Przed ponad rokiem ogłoszono w związku z kryzysem ukraińskim sankcje wobec Rosji. Na broń i tzw. towary podwójnego zastosowania – cywilnego i wojskowego – nałożono embargo. Ponadto utrudniono Rosji dostęp do rynków kapitałowych. A rosyjscy politycy przeważnie są przyjmowani raczej sceptycznie niż z radością. Ale nie tu, w Domu Niemieckiej Gospodarki!

reklama
 Także w dobie sankcji dalej kształtujemy nasze partnerstwo – zapewniał Manturowa Volker Treier, zastępca dyrektora generalnego zrzeszenia Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK). To dobra wiadomość dla gościa z Rosji, jeśli wziąć pod uwagę najnowsze doniesienia o tym, że sankcje odnoszą poważne skutki. Rubel osłabł, sytuacja zaopatrzeniowa jest napięta a agencje ratingowe są krytyczne. Ale z takich doniesień Manturow niewiele sobie robi. – Najlepiej nie czytajcie państwo gazet – radzi minister, który w ramach swego resortu odpowiada też za skutki ograniczeń handlowych. Publiczność na sali uśmiecha się pod nosem. Przynajmniej na tej konferencji Manturow dowcipkując wyszedł obronną ręką. Przy okazji zadowalał pełne nadziei oczekiwania przedstawicieli biznesu. Zapewniał, że czeka z „całym bukietem środków, które pozwolą na niebiurokratyczne i szybkie inwestycje niemieckich przedsiębiorstw". Te środki to programy inwestycyjne, gwarancje i parki przemysłowe. Jeśli niemieccy i europejscy biznesmeni nie wykorzystają takiej okazji, to uczynią to inni, twierdził. – To jest szklanka, która nigdy nie będzie pusta! – podkreślił Manturow w Berlinie.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/niemiecko-rosyjskie-relacje-gospodarcze-nadzieja-na-popraw%C4%99/a-18842084


reklama
reklama
reklama
Konto Aktywator Image Banner 750 x 200
dlabiura24 300x250_pa_lato Image Banner 300 x 250
Francja 03092015 Image Banner 160 x 600
280214 marcinec_200x200 Image Banner 200 x 200
oponytanio.pl