Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Aby przeciwdziałać skutkom agresywnej rosyjskiej polityki Polski Komitet Energii Elektrycznej obecnie prowadzi działania edukacyjne i komunikacyjne w ramach kampanii„Liczy się energia" ( liczysieenergia.pl ). Zachęca się odbiorców energii elektrycznej do jej oszczędzania oraz  kampanii„ Ceny energii " , w której wyjaśnia mechanizmy kształtowania cen energii w Polsce i Europie. Uzupełnieniem tych działań jest kampania„Walczymy o Polską Niezależność" wyjaśniająca, jak doszło do obecnych wzrostów cen na świecie, kto za nie odpowiada oraz wskaże działania Polski w obliczu ogólnoeuropejskiego kryzysu energetycznego.

Flagowym elementem kampanii są billboardy, z niezwykle wyrazistą i jednoznaczną grafiką. Na plakacie widzimy -słup elektryczny odbija karabin maszynowy, pokazujący jak energia jest wykorzystywana jako broń, a obok słupa widoczna jest twarz Putina, wraz z sloganem "Wysokie ceny energii to też jego broń".

Kampania ma za zadanie przypomnieć przypomina Polakom, że to Władimir Putin jest odpowiedzialny za obecny kryzys energetyczny.

Nawet przewodnicząca Komisji Europejskiej, była niemiecka minister obrony,  Ursula von der Leyen przy okazji Debaty o Stanie Unii Europejskiej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu stwierdziła: Mamy nauczkę z tej wojny; trzeba było wsłuchać się w głosy wewnątrz UE, w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej; oni od lat nam mówili, że Putin się nie zatrzyma."

A inna unijna instytucja, Rada UE ds. Energii,  w swoim komunikacie pisze,:„Nieuzasadniona i niczym niesprowokowana wojna Rosji przeciwko Ukrainie silnie wpłynęła na rynki energii i żywności. Kraje UE ściśle koordynują działania zapobiegające wzrostowi cen i niedoborowi dostaw".

Ta akcja informacyjna wyjaśnia jak doszło do kryzysu energetycznego, w tym pokazując rolę nieodpowiedzialnej polityki niektórych krajów  europejskich, które uzależniły się od rosyjskiego gazu. Kampania jest bardzo potrzebna, zwłaszcza w dobie fake newsów i szerzącej się dezinformacji, często mające swojej korzenie w putinowksiej Rosji. Nierzadko na formach internetowych gaz i węgiel jest wykorzystywany do pozyskania sympatii dla Rosji i wystraszenia opinii publicznej tym, że będzie źle jeśli z Rosją się nie zacznie współpracować,  pomimo agresji Putina. Surowce stały elementem nacisku na państwa Unii Europejskiej i elementem gry, w wojnie informacyjnej.  
Źródło: https://energetyka24.com/elektroenergetyka/wiadomosci/ceny-energii-to-bron-putina-rusza-kampania-walki-z-energetyczna-dezinformacja


Ceny energii to broń Putina. Ruszyła kampania walki z energetyczną dezinformacją

(15.10.2022)Dziś całą Europę zalewa fala fałszywych informacji dotyczących energetyki. Nie inaczej jest też w Polsce.  Rosyjska dezinformacja wykorzystuje spowodowane przez wojnę Putina i  politykę energetyczną Kremla wysokie ceny energii. Ta „broń Putina” ma za zadanie siać niepewność, strach i robić podziały wewnątrz państw zachodnich. Cel rosyjskiej propagandy jest nader oczywisty - destabilizacja Polski i jej sojuszników w Unii Europejskiej i NATO. 

GOSPODARKA

reklama
reklama