Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Niemcy: Bundestag wybrał posła CDU na sędziego TK. Polityk CDUzastąpi wiceprezesa, który mając 68 lat osiągnął wiek emerytalny

/23.11.2018/Prasa ostrzegała przed upolitycznieniem sądownictwa, ale Bundestag nie wziął tych zastrzeżeń pod uwagę. Poseł CDU Stephan Harbarth został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Za dwa lata ma zostać prezesem TK.
W tajnym głosowaniu w czwartek w Bundestagu 46-letni adwokat dostał 452 głosy. 166 posłów głosowało przeciwko niemu, 34 wstrzymało się od głosu. Harbarth otrzymał tym samym wymaganą większość dwóch trzecich głosów.
Polityk CDU zastąpi wiceprezesa TK Ferdinanda Kirchhofa, który osiągnął wiek emerytalny, wynoszący 68 lat. Zgodnie z tradycją,  urzędujący wiceprezes stanie za dwa lata na czele Trybunału. Kadencja obecnego prezesa Andreasa Vosskuhle dobiega końca w 2020 roku.
reklama

Harbarth zasiada od 2009 w Bundestagu. Obecnie jest wiceprzewodniczącym największego klubu parlamentarnego CDU/CSU. 
Niemieckie media zwracały uwagę na niebezpieczeństwo upolitycznienia TK poprzez powierzenie kluczowego stanowiska w wymiarze sprawiedliwości aktywnemu politykowi rządzącej partii.  
Wpływowy tygodnik „Die Zeit"  wskazywał na  spory o obsadę najwyższych sądów w Polsce, na Węgrzech i w USA. Redakcja podkreślała,  że TK w Karlsruhe rozstrzyga wszystkie spory dotyczące konstytucji, co jest działaniem „wysoce politycznym”.  „Trudno zaprzeczyć, że Harbarth jest człowiekiem partii” – pisze „Die Zeit”.
„Czy Polska i Węgry, gdzie najwyższe sądy są przez rządzące tam partie właśnie teraz glajchszaltowane, nie odpowiedzą w przyszłości na każdą krytykę ze strony Niemiec niedbałą uwagą: o co chodzi? Przecież postępujecie tak samo” – pyta autor.
Podobne zastrzeżenia zgłaszały w minionych tygodoniach „Die Welt”, „FAZ” i Tagesspiegel”.reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.