Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

„Według pierwszych ustaleń i sposobu, w jaki rurociąg jest odkształcony, nie ma obecnie dowodów na wpływ zewnętrzny” – czytamy w oświadczeniu. Jednak obecnie prowadzone są szczegółowe analizy mające na celu ustalenie przyczyny zdarzenia i naprawę rurociągu, aby jak najszybciej można było przepompować ropa naftową rurociągiem. Polski operator rurociągów informował już wcześniej o wykryciu wycieku na rurociągu Przyjaźń, którym ropa płynie z Rosji do Europy. Dziura znajduje się około 70 kilometrów od centralnego polskiego miasta Płocka. Uszkodzona jest główna linia, którą dostarczana jest ropa naftowa do Niemiec.

Incydent przypominał wybuchy, które pod koniec września wyrwały dziury w gazociągach Nord Stream 1 i 2 na Morzu Bałtyckim- napisał Frankfurter Allgemeine Zeitung w teście pt. „Druschba-Betreiber schließt Sabotage an Pipeline vorerst aus”.  

Gazeta przypomina, że rurociąg “Przyjaźń” jest jednym z największych na świecie, dostarczającym rosyjską ropę do kilku krajów Europy Środkowej. Zaopatruje również rafinerię Schwedt w Brandenburgii. Ich rury biegną częściowo nad, a częściowo pod ziemią.

Co ciekawe Niemcy o wiele chętniej piszą o wybuchu rurociągu „Przyjaźń”, a są bardziej powściągliwi w używaniu słów „wybuch”, „zamach” w kwestii tego co się  przytrafiło nie tak dawno temu Nord Stream.
Źródło: https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/druschba-betreiber-schliesst-sabotage-an-pipeline-vorerst-aus-18383512.html


Frankfurter Allgemeine Zeitung o wycieku z rurociągu: „Przyjaźń” „ Incydent przypominał wybuchy, które pod koniec września wyrwały dziury w gazociągach Nord Stream”

(13.10.2022)Po tym jak we wtorek wieczorem wykryto wyciek ropy z rurociągu "Przyjaźń" w Polsce nie milkną komentarze. Nic też w tym dziwnego, że sprawą zainteresowały się niemieckie media, bo tą drogą płynie ropa do Niemiec. Do rozszczelnienia doszło na jednej z nitek zachodniego odcinka magistrali. - Polski operator rurociągu "Przyjaźń" poinformował nas o wycieku - powiedział Interfaxowi Siergiej Andronow, wiceprezes rosyjskiego operatora.  Jak pisał Frankfurter Allgemeine Zeitung, po wykryciu wycieku w ropociągu Drużba w Polsce operator linii na razie wykluczył sabotaż. Technicy dotarli do uszkodzonego obszaru i znaleźli dziurę, poinformowano późnym środowym wieczorem.

GOSPODARKA

reklama
reklama