Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

"Polski premier Mateusz Morawiecki oskarżył nawet Scholza o egoizm i niszczenie jednolitego rynku" -czytamy.

Egoizm Scholza nie rzucał się w oczy tylko Politico. Jest zauważany przez wielu w Europie.

Zabiera głos również w sprawie budzącego bardzo wiele kontrowersji zapowiedzianego planu dla Niemiec.

"Plan Berlina dotyczący utworzenia funduszu ratunkowego o wartości 200 mld euro na dotowanie niższych cen gazu wywołał w zeszłym tygodniu wściekłą reakcję niektórych europejskich przywódców. Polski premier Mateusz Morawiecki oskarżył nawet Scholza o egoizm i niszczenie jednolitego rynku. Wyraził obawę, że niemieckie dotacje dadzą tamtejszym producentom nieuczciwą przewagę nad przemysłem w innych krajach UE" - przypomina Politico. Ale mylił by się ten, kto myśli, że tylko Morawickiemu i Polsce ten egoizm przeszkadza. Głosy protestu spływają z różnych państw Unii Europejskiej .. Podobne obawy wyraziła zarówno fińska premier Sanna Marin, jak i szefowa rządu Estonii Kaja Kallas.

Poltico przypomina, że  w ciągu kilku godzin po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Scholz zareagował ogłoszeniem specjalnego funduszu wsparcia o wartości 100 mld euro przeznaczonego na niemiecką armię. Według portalu niemieckie władze  mają wobec możliwych niedoborów gazu i energii elektrycznej tej zimy. Jak pisze Politico skoncentrowały się jedynie na Niemczech. Nie obchodzi ich Unia Europejska. Portal przypomina, że  Scholz niedawno był w  Hiszpanii, gdzie naciskał na dokończenie budowy nowego gazociągu z Półwyspu Iberyjskiego do Europy Północnej. Niemcy chcą w ten sposób zrekompensować sobie utracone dostawy z Rosji. Tyle, że prezydent Francji  głośno sprzeciwił się tej inwestycji. Gazociąg miałby przebiegać przez terytorium Francji. Macron  twierdził, że nie ma ona ekonomicznego sensu. Jak pisze portal,  niemiecki kanclerz i tak prze naprzód, sondując nawet, czy projekt może całkowicie obejść Francję.

„Choć Scholz tradycyjnie zapewnia o "solidarności europejskiej", to zaklęcia te nie działają, zwłaszcza na kraje z Europy Środkowo-Wschodniej, które nauczyły się oceniać Berlin po działaniach, a nie słowach - napisał Politico.

Czytamy  na łamach wspomnianego medium, że  obecnie wiele europejskich stolic odnosi się nieufnie do idei przywództwa Berlina. Politico wyjaśnia: „Wieloletnie, uparte stawianie przez RFN na rosyjski gaz i (...) 'dialog' z Moskwą w obliczu powtarzających się występków prezydenta Władimira Putina - nie wspominając o odmowie Scholza udzielenia Ukrainie silniejszego wsparcia militarnego - odarły Berlin z wiarygodności, szczególnie w Europie Środkowej i Wschodniej".

Niemcy chętnie optują za „wartościami europejskimi” tylko wtedy kiedy im to jest wygodne, lub za pomocą tychże mogą uderzyć w swoich adwersarzy. Rzekomo są prymusami  „solidarności europejskiej” i uważają się za tych, którzy najwięcej dla UE robią. Według Berlina  to właśnie Niemcom należy się palma lidera. Coś jednak w nastrojach stolic europejskich się zmienia i to dzieje się teraz na naszych oczach. Ta publikacja w Politico  pokazuje, że nie wszyscy tak oceniają wkład  i pozycję Niemiec, jak najwyraźniej czyni to sam Scholz. Uważa, że mając w pod kontrolą naczelne władze UE może pozwolić sobie na więcej niż inni członkowie Unii.

Źródło: https://www.politico.eu/article/olaf-scholz-message-europe-germany-first/, https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-politico-olaf-scholz-dba-tylko-o-interes-niemiec-nie-zwraca-,nId,6340586#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


POLITICO: Scholz dba tylko o Niemcy, a interesy UE nieważne

(12.10.2022)Politico to jeden z najbardziej znanych i liczących się portali w kwestii polityki międzynarodowej. W 2015 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w Europie jako spółka joint venture pomiędzy Politico LLC (z siedzibą w USA) a niemieckim koncernem wydawniczym Axel Springer. Główny oddział „Politico” Europe zlokalizowany jest w Brukseli, a dodatkowe biura znajdują się w Londynie, Berlinie, Paryżu, Rzymie i Warszawie. Na stronach Politico czytamy:

"W Europie wstrząśniętej skutkami wojny Rosji na Ukrainie kanclerz Niemiec Olaf Scholz deklaruje solidarność, ale dba tylko o interes swojego kraju" - pisze portal Politico. Dziennikarze Politico zwracają uwagę na fakt, że kilka godzin po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, kanclerz Niemiec ogłosił utworzenie funduszu wsparcia, ale dla Niemiec..

POLITYKA

reklama
reklama