Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Jednak został podniesiony z gruzów przed 1660 r., Potem płonął jeszcze trzy razy. Odbudowa ratusza prowadzona w latach 1786–1789, a ukończona ostatecznie w 1817 r., nadała mu formy klasycyzującego baroku. Przed wybuchem I wojny światowej planowano rozbiórkę starego budynku i budowę nowego ratusza. Do realizacji tych planów nigdy jednak nie doszło. Leszczyński ratusz jest zbudowany na planie prostokąta i posiada trzy kondygnacje. Narożniki bryły podkreślają podwójne kolumny korynckie.

Nad wejściem do budynku dominuje wieża z tarczami zegarowymi. Wieża jest zwieńczona tarasem widokowym i ośmioboczną wieżyczką z blaszanym hełmem i podwójną kopułą. Nad portalem wejściowym umieszczono kartusz herbowy Sułkowskich Sulima (1738) oraz Iusticię – personifikacja prawa i sprawiedliwości, która w prawej ręce trzyma miecz, a w lewej wagę. Na fasadzie umieszczono liczne tablice pamiątkowe. Znajdują się między innymi tablice: wmurowana z okazji 300-lecia urodzin króla Stanisława Leszczyńskiego, oraz poświęcona żołnierzom garnizonu Leszno, broniącym miasta w 1939.źródło: www.zabytki.leszno.pl , Wikipedia,


Historia ratusza w Lesznie

(09.10.2022) Pierwotny, późnorenesansowy budynek powstał w latach 1637–1639 prawdopodobnie wzniesiony według projektu Krzysztofa Bonadury Starszego. Posiadał dwie kondygnacje oraz wieżę, jego elewacje wieńczyła attyka palmetowa. Na piętrze ratusza była sala obrad rady miejskiej i sądu oraz kancelaria miejska i archiwum, w przyziemiu pomieszczenie dla straży miejskiej i więzienie. Z tego okresu pochodzi kartusz z herbami miasta i jego założycieli – Leszczyńskich oraz personifikacją Sprawiedliwości, umiejscowiony nad wejściem głównym. Budynek ratusza spłonął w 1656 r.

HISTORIA

reklama
reklama
Ratusz w Lesznie. 2019r.