Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Niemiec przyszłym szefem Komisji Europejskiej
/09.11.2018/Praktykujący katolik, zwolennik uszczelnienia granic UE, obrońca wartości chrześcijańskiej Europy i przeciwnik Nord Streamu głównym pretendentem do fotela szefa KE. Na to wygląda, że dni obecnego szefa KE Junckera są policzone. Juncker jest postacią kontrowersyjną, jego problemy z alkoholem to tajemnica poliszynela. Nikt mu jak widać reelekcji nie zaproponuje. Na zajmowanym przez niego stanowisku – najprawdopodobniej zastąpi go Niemiec. Manfred Weber został kandydatem EPL na szefa Komisji Europejskiej. Pochodzący z Dolnej Bawarii Weber jest wiceprzewodniczącym Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). Z wykształcenia jest fizykiem. W latach 2003-2007 był szefem chrześcijańsko-demokratycznej młodzieżówki w Bawarii, a w latach 2002-2004 posłem do bawarskiego parlamentu. Manfred Weber jest praktykującym katolikiem i
reklama
członkiem wielu organizacji katolickich.  Europejska Partia Ludowa (EPL) wybrała polityka CSU Manfreda Webera na czołowego kandydata w wyborach europejskich 2019, a tym samym na kandydata na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Wyboru pogratulowała swojemu rodakowi Angela Merkel. Weber otrzymał na kongresie EPL w Helsinkach 79 proc. głosów delegatów. To bardzo dużo. Jego konkurent, były premier Finlandii Alexander Stubb - 20 proc. W skład EPL wchodzą m. in. niemieckie partie chadeckie CDU i CSU jak i polskie PO i PSL. Weber ma 46 lat, a od 14 lat jest europarlamentarzystą. Od 2014 r. przewodniczącym frakcji EPL w Parlamencie Europejskim. Weber zapowiedział przerwanie negocjacji akcesyjnych z Turcją. Jest zwolennikiem ostrych kontroli na granicach zewnętrznych UE. Oznacza to koniec z napływem tak masowym imigrantów i zerwanie z dotychczasową polityką. Niemiecki polityk zapowiedział obronę "chrześcijańskiego dziedzictwa Europy". Zapewniał, że chce służyć jako budowniczy mostów w Unii Europejskiej. Dla Polski jego wybór jest o tyle ciekawy, iż Manfred Weber jest jednym z najbardziej prominentnych niemieckich przeciwników budowy gazociągu Nord Stream 2. Ale to on również wielokrotnie krytykował rząd Polski za "stawianie się poza wspólnotą wartości Unii Europejskiej".

Źródło: faz.net, welt.de, Deutsche Welle
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.