Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Gazeta Wrocławska o skandalu z niemieckimi płytami nagrobnymi

/06.11.2018/Płyty nagrobne z początku XX wieku leżą tuż za płotem Nowego Cmentarza Żydowskiego. A obok jest istny śmietnik, w tym porozrzucane butelki po alkoholu.
Właścicielem działki znajdującej się tuż przy Parku Zachodnim (od strony Kozanowa, niedaleko przystanku Modra) jest gmina żydowska. Jak informuje gazeta ten teren miał służyć jako rezerwa cmentarna, znajduje się poza obrębem Nowego Cmentarza Żydowskiego na Lotniczej. W czasie wojny na terenie dzisiejszej rezerwy cmentarnej znajdował się cmentarz dla SS-manów, których groby przeniesiono potem do Nadolic.
Płyty nagrobne po Niemcach na terenie należącym do gminy  żydowskiej leżą już w takim chaosie i nieładzie od wielu lat. Rzekomo  resztki z cmentarza miały zostać porzucone w latach 70. i 80.XX wieku, kiedy likwidowano we Wrocławiu wszystkie niemieckie cmentarze. Miasto przekazało tę działkę Gminie Żydowskiej około 2000 roku. Ta teren przejęła w swoje posiadanie.  Cała sprawa ciągnie się już od prawie dwudziestu lat.
reklama
Właściciel terenu – pomimo że to to jego obowiązków należy zadbanie o to co jest na działce, próbuje odpowiedzialność i problem zwalić na innych. A to na urząd  miejski, a to na wojewódzki, nawet próbowano obciążyć kłopotem konsulat Niemiec we Wrocławiu. Przedstawiciel gminy żydowskiej powiedział w prasie, że nawet  rozmawiano o tym z przedstawicielami konsulatu niemieckiego oraz reprezentantami kościoła protestanckiego. Jednak oni nie chcieli przejąć  na swoje barki obowiązków za właściciela terenu. Gmina żydowska nie chce złożyć tych płyt na cmentarzu żydowskim, bo jak twierdzą jest to niemożliwe ze względów religijnych. Na cmentarzu żydowskim nie mogą być pochowani nie-Żydzi.  Urzędnicy rozkładają ręce, ponieważ działka nie należy do nich.
Problem z porozrzucanymi zabytkowymi płytami nagrobkowymi  jest jak gorący kartofel, lub jak kukułcze jajo.Źródło: www.gazetawroclawska.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.