Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Ostatnio Merkel bardzo się uaktywniła. Wystąpiła dwa razy w jednym tygodniu. Najpierw była na uroczystości otwarcia "Fundacji Helmuta Kohla". Teraz przemówiła na uroczystości z okazji "1110 lat Goslar" - pisał portal Focus Online. Jej aktywność kieruje się na wsparcie Rosji.

Podobnie jak na początku tygodnia, Merkel znów mówiła o wojnie w Ukrainie. - Nie komentuję polityki obecnego rządu federalnego – powiedziała asekuracyjnie Merkel. Ale potem dodała, że "24 lutego 2022 r. wyznacza głęboką cezurę". Wszak rosyjska wojna napastnicza była "największym naruszeniem zasad prawa międzynarodowego w Europie od czasów II wojny światowej". Następnie jednak uzupełniła swoja wypowiedź o taki o to element. Mianowicie wg niej, w dłuższej perspektywie należy pracować nad paneuropejską architekturą bezpieczeństwa - "uwzględniającą również Rosję".

Podczas wystąpienia w "Fundacji Helmuta Kohla" Merkel powiedziała, że jeśli polityka Kohla miałaby być stosowana do dzisiaj, to "należałoby zawsze myśleć także o tym, co obecnie jest tak nie do pomyślenia, po prostu nie do wyobrażenia - a mianowicie, że można na nowo rozwijać coś w rodzaju relacji z Rosją".

Poparcie te jawne i wypowiadane, kryjąc się za półsłówkami i niedopowiedzeniami - wyrażane przez Angelę Merkel dla putinowskej Rosji w czasie, kiedy Putin eskaluje konflikt na Ukrainie, jest mocno kontrowersyjne. Nic dziwnego, że u niektórych wzbudza negatywne odczucia.   Cytowany przez media -odchodzący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk skomentował wystąpienie Merkel w Goslar, pisząc na Twitterze. Fragment wypowiedzi Melnyka  ta "obsesja byłej kanclerz na punkcie terrorystycznej Rosji wprawia w osłupienie. W dniu, w którym Putin zagrabia 15 proc. Ukrainy, pani Merkel zachwyca się "włączeniem Rosji" do europejskiej architektury bezpieczeństwa. Brzmi to prawie perwersyjnie dla Ukrainy". Ukraiński dyplomata wcale nie jest jedynym, którego dziwi, a nawet szokuje prorosyjska postawa Merkel. Była kanclerz, pochodząca z NRD, zdawałoby się powinna mieć więcej wrażliwości na nastroje w krajach zagrożonych agresją przez Rosję, lub obecnie doświadczającym najazdu jej wojsk. Ale na to wygląda, że jest zupełnie inaczej. Pojawia się pytanie, dlaczego Merkel, która tak długo milczała, teraz się ożywiła się i to z wypowiedziami służącymi interesom putinowskiej Moskwy? Tej samej Moskwy, która eskaluje konflikt urządzając sobie  prareferenda, anektując część terytorium Ukrainy, tej samej, która ogłosiła mobilizację i tej samej, która jest podejrzewania o sabotaż gazociągu Nord Stream 2. W wystąpieniach Merkel nawołujących do de facto przerwania sankcji i izolacji Rosji widać coś jeszcze. Tu chyba nie ma przypadku. Pojawiają się one w czasie, kiedy Putin ma największe problemy, a ta wyciągnięta do niego dłoń zwłaszcza w takich momentach, jest cenna, cenna dla dzisiejszej Rosji, która swoimi wojskami wdarła się na terytorium sąsiedniego państwa. Co chce swoimi występować osiągnąć Merkel, tego poza nią chyba nie wie nikt. Ale zapożyczając i nieco zmieniając znane powiedzenie można by rzec, iż była kanclerz straciła szansę, aby milczeć, wtedy kiedy nie ma się nic konstruktywnego do powiedzenia.
Źródło: https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-kolejne-kontrowersyjne-slowa-merkel-o-rosji-mowila-o-archite,nId,6318822#comments4-1utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome, https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-06-24/niemcy-media-prezydent-biden-dobrze-wyczul-intencje-kanclerz-merkel-wobec-putina/


Komentarz: Angela Merkel chce przywrócenia relacji z Moskwą.  Ta "obsesja byłej kanclerz na punkcie terrorystycznej Rosji wprawia w osłupienie” odpowiada jej ambasador Ukrainy

(04.10.2022)Minęło kilka dni, od kiedy była kanclerz Angela Merkel już po raz drugi w jednym tygodniu mówiła o pomyśle nawiązania nowych relacji dyplomatycznych z Rosją przez Niemcy. Sama Merkel jednoznacznie wspiera ten pomysł i  dąży do tego aby,  „w dłuższej perspektywie należy pracować nad paneuropejską architekturą bezpieczeństwa - "uwzględniającą również Rosję".  Władymir Putin musi być bardzo zadowolony z postawy i słów kanclerz wywodzącej się byłej NRD.  Z kolei na wypowiedzi Merkel zareagował Andrij Melnyk, odchodzący ukraiński ambasador w Niemczech. Ten z kolei nie krył oburzenia postawą Angeli Merkel. Bardzo dobrze wyczuwał intencje Merkel obecny prezydent USA Joe Biden. Ten będąc w 2015 Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa rozmawiał z ówczesną szefową niemieckiego rządu. Ich spotkanie w lutym 2015 roku, rok po aneksji Krymu przez Rosję i eskalacji w Donbasie, odbyło się w "napiętej atmosferze". Tak wspomina je obecny prezydent USA "Była zdania, że głowa państwa rosyjskiego musi w tej sytuacji odnieść jakiekolwiek zwycięstwo" – zauważa Biden, który był zdania, że "nie można obwiniać ofiary". "Kiedy spotkanie się zakończyło, Merkel wydawała się być mną sfrustrowana" – podsumował Biden. Już w 2015 roku jak widać dbała o interesy Putina – o czym mówi prezydent USA, i chyba tak jest do dziś?

POLITYKA

reklama
reklama


Powieść Krzysztofa Tokarza pt. „Renn Breslau miasto złota i miłości” z autografem Autora za 15.90 zł. (piętnaście złotych 90 groszy). Wysyłka Pocztą Polską GRATIS!*. Oferta ważna do 15 PAŻDZIERNIKA 2022r., lub do wyczerpania zapasów