Powrót

POLITYKA

Nie żyje znany niemiecki polityk CDU Wolfgang Schäuble


Wolfgang Schäuble był jednym z najbardziej wpływowych polityków ostatnich dziesięcioleci. Nikt nie był członkiem parlamentu dłużej niż on. Teraz w wieku 81 lat zmarł były przewodniczący Bundestagu. Niedawno to właśnie on chwalił w „Die Welt” polską armię i apeluje o reaktywację Trójkąta Weimarskiego, szczególnie w polityce obronnej. Czy Niemcy zbudują własną broń atomową? – pytał Schäublego analityk w „Spieglu”.Publikacja: 27.12.2023

Wolfgang Schäuble urodził się 18 września 1942 r.  we Fryburgu. To – niemiecki polityk i prawnik, działacz Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i jej przewodniczący w latach 1998–2000, długoletni poseł do Bundestagu, w rządach Helmuta Kohla szef Urzędu Kanclerza Federalnego (1984–1989) i minister spraw wewnętrznych (w latach 1989–1991), w gabinetach Angeli Merkel minister spraw wewnętrznych (2005–2009) oraz minister finansów (2009–2017), od 2017 do 2021 przewodniczący Bundestagu.  Były przewodniczący Bundestagu  Wolfgang Schäuble nie żyje. Polityk CDU zasnął spokojnie w domu wraz z rodziną we wtorek wieczorem około 20:00 – poinformowała w środę niemiecka agencja prasowa i rodzina polityka. W swojej długiej karierze politycznej Schäuble był ministrem, liderem CDU, przewodniczącym grupy parlamentarnej i przewodniczącym niemieckiego Bundestagu. Nikt nie był członkiem parlamentu dłużej niż on.

Fot. Youtube

Schäuble urodził się 18 września 1942 roku we Fryburgu. Studiował prawo, ale bardzo wcześnie zainteresował się polityką. Wstąpił do CDU w 1965 roku . W 1972 roku zdobył po raz pierwszy mandat do Bundestagu, gdzie sprawował tę funkcję nieprzerwanie aż do śmierci. Z nazwiskiem Schäuble kojarzone są dziesięciolecia niemieckiej polityki. Za kanclerza  Helmuta Kohla był początkowo szefem Kancelarii Federalnej i federalnym ministrem ds. zadań specjalnych. Z kolei od 1989 r. do 1991 r. federalnym ministrem spraw wewnętrznych. To właśnie Wolfgang  Schäuble pomagał negocjować traktat zjednoczeniowy w NRD po upadku muru berlińskiego. Od czasu zamachu na niego dokonanego przez psychicznie chorego mężczyznę w październiku 1990 r. Schäuble porusza się na wózku inwalidzkim. Od 1991 do 2000 stał na czele grupy parlamentarnej CDU/CSU. Po utracie władzy przez Unię w 1998 r. Schäuble został liderem partii w ramach reorganizacji CDU. Angela Merkel została Sekretarzem Generalnym.

W zamieszaniu wokół afery darowizn CDU i po oświadczeniach o przekazaniu 100 000 marek w gotówce, Schäuble zrezygnował z funkcji lidera CDU w lutym 2000 r.  Merkel została szefem partii, a w 2005 roku. Merkel już jako niemiecka kanclerz, mianowała Schäuble ministrem spraw wewnętrznych, a cztery lata później ministrem finansów. Schäuble sprawował tę funkcję przez dwie kadencje wyborcze, stworzył „czarne zero”, czyli budżet federalny bez nowych długów. Po wyborach federalnych w 2017 r. Schäuble został wybrany na przewodniczącego Bundestagu, drugiego najwyższego urzędu w kraju, jako następca Norberta Lammerta. Schäublemu odmówiono najwyższego urzędu, czyli Prezydenta Federalnego .

Po przegranych przez Unię wyborach federalnych w 2021 r. Schäuble wycofał się z komitetów kierowniczych.Źródło: https://www.faz.net/wolfgang-schaeuble-ist-tot-ehemaliger-cdu-politiker-wurde-81-jahre-alt-19409165.html, https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_Sch%C3%A4uble,


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama