Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Woidke w Berliner Zeitung: Zainteresowanie współpracą z Polską wzrosło

/22.10.2018/ Premier Brandenburgii Dietmar Woidke sygnalizuje gotowość do współpracy z Polską niezależnie od wyniku wyborów samorządowych. Niepokoi go spór o sądy, który może mieć wpływ na wizerunek Polski w Niemczech
Woidke uważa, że zaostrzająca się konfrontacja polskiego rządu z Unią Europejską nie ma wpływu na praktyczną współpracę polsko-niemiecką.
„Mieszkańcy terenów nadgranicznych wiedzą, że bez zjednoczonej Europy z otwartymi granicami, infrastruktura i gospodarka w tych regionach nie będą mogły się rozwijać” – powiedział Woidke w wywiadzie opublikowanym w weekendowym wydaniu „Berliner Zeitung”.
„Politycy nie powinni stwarzać fałszywego wrażenia, że UE chce nam coś narzucić i że miesza się w sposób nieuprawniony w wewnętrzne sprawy kraju. Przecież uczestniczymy i współkształtujemy Europę. Czasami kreuje się prowadzące na manowce antagonizmy, które mogą nam na terenach przygranicznych tylko zaszkodzić" – podkreślił polityk SPD.
Woidke zaznaczył, że strona polska jest nadal zainteresowana współpracą z Niemcami. „Szczególnie w strefie nadgranicznej obie strony potrzebują się wzajemnie i znają się” – dodał. Jako przykład dobrej kooperacji wymienił gospodarkę.
reklama„Niemcy są zdecydowanie najważniejszym partnerem gospodarczym  Polski, a w Niemczech wiele miejsc pracy zależy od handlu z Polską. Ta sytuacja stwarza wzajemne połączenia i zaufanie w pozytywnym sensie tego słowa” – powiedział Woidke. 
„Mam wrażenie, że ludzie nie dadzą sprowadzić się na manowce przez chwilami osobliwe relacje medialne" – zauważył.
„Spodziewam się pragmatyzmu”
Woidke nie odpowiedział bezpośrednio na pytanie, czy ewentualne zwycięstwo PiS w Szczecinie, Poznaniu czy Wrocławiu może doprowadzić do pogorszenia współpracy z Niemcami. 
„Mam bardzo dobre kontakty z politycznymi partnerami po polskiej stronie granicy” – powiedział. „Będę się cieszył, jeśli tak pozostanie w przyszłości” - dodał. 
Bez względu na to, jaki będzie wynik wyborów, wychodzę z założenia, że wybrani prezydenci, wszystko jedno z jakiej partii, będą mieli na celu dobro swoich miast. A przecież właśnie dla wielkich miast współpraca z Niemcami jest ważna. „Spodziewam się pragmatyzmu” – dodał.
Woidke powiedział, że na terenach nadgranicznych zainteresowanie dobrosąsiedzką współpracą w minionych latach zwiększyło się. „Mam nadzieję, że tak pozostanie” – dodał. Jak zaznaczył, w ostatnim czasie zwiększono fundusze na wymianę młodzieżową.
Polityk SPD jest od 2014 roku koordynatorem ds. współpracy niemiecko-polskiej.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.