Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Centrolewica uzyskała około 26-29 proc. poparcia, a jej główna siła - Partia Demokratyczna zdobyła 17-21 proc. Na Ruch Pięciu Gwiazd głosowało 13-17 proc. wyborców. Część niemieckej prasy przyjęła ten wybór z dystansem, ale bez okazywania paniki. Frankfurter Allgemeine Zeitung pisał, że we Włoszech w niedzielę nastąpiła zmiana „na prawo”, ale nie doszło do politycznego trzęsienia ziemi. Według częściowych wyliczeń w poniedziałek rano sojusz prawicowo-konserwatywnych polityków pod wodzą Giorgii Meloniego , prawicowa narodowa Lega Matteo Salviniego i chrześcijańsko-demokratyczna Forza Italia Silvio Berlusconiego zdobyły łącznie 44 do 46 procent głosów.  

Te sondażowe wyniki potwierdzają przedwyborcze przewidywania, że największe szanse na tekę premiera ma Giorgia Meloni. Co ciekawe, jeżeli liderka Braci Włochów stanie na czele rządu, będzie pierwszą kobietą w historii Włoch, która zajmie to stanowisko.

Zadowolenia z wyników wyborów we Włoszech nie kryją politycy obozu rządzącego w Polsce. Giorgia Meloni jest przewodniczącą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - frakcji, do której w Parlamencie Europejskim należy PiS.  Ale wiele żalu do włoskich wyborców mają politycy polskiej opozycji. Krytyka płynie od posłów KO i Lewicy. Jedna z polskich posłanek lewicy, już  teraz zasugerowała, że niewiadomo ile ten nowy prawicowy rząd we Włoszech się utrzyma.

 Jak pisał FAZ, włoska l ewica uznała swoją porażkę wyborczą, w przyszłości na ławce opozycji zasiądą Socjaldemokraci i Pięć Gwiazd.  
Źródło: https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/giorgia-melonis-wahlsieg-in-italien-schwenk-nach-rechts-18342719.html,  na https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-wybory-we-wloszech-polscy-politycy-skladaja-gratulacje-ale-n,nId,6309174#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Wybory parlamentarne we Włoszech wygrała centroprawica. Frankfurter Allgemeine Zeitung: włoska lewica pogodziła się z porażką

(26.09.2022)Centroprawicowy blok wygrał wybory we Włoszech - wynika z sondażu exit poll dla telewizji RAI. Według sondażu exit poll telewizji RAI, podanego w niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych, blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne we Włoszech otrzymując łącznie około 41-45 proc. głosów. Najwięcej głosów, od 22 do 26 proc. uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni. Wchodząca w skład bloku centroprawicy Liga Matteo Salviniego dostała od 8 do 12 proc. głosów, a Forza Italia 6-8 proc.

POLITYKA

reklama
reklama