Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Słabiej CSU, katastrofa wynik SPD, żółta kartka dla rządu Merkel

/15.10.2018/ Chadecka CSU wygrała wybory do landtagu Bawarii z wynikiem 37,2 proc, drugie miejsce przypadło Zielonym (17,5 proc.). To oficjalne dane po przeliczeniu wszystkich głosów. CSU straciła w regionalnym parlamencie bezwzględną większość. W przeliczeniu na mandaty w parlamencie Bawarii CSU otrzyma 85 miejsc, Zieloni 38, Wolni Wyborcy 27, AfD 22, SPD 22, a FDP 11. Najgorszy od 68 lat wynik CSU w wyborach do landtagu oznacza, że bawarscy chadecy będą zmuszeni do stworzenia koalicji. Również najgorszy wynik od 1946 roku osiągnęła SPD.
Wśród możliwych partnerów CSU Reuters wymienia Wolnych Wyborców, FDP, a także Zielonych. Jednak najbardziej możliwa jest koalicja  z CSU z Wolnymi Wyborcami. - Oczywiście nie jest to dla nas łatwy dzień – przyznał po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów premier Bawarii i główny kandydat CSU w tym landzie Markus Soeder. Polityk mówił o „bolesnym rezultacie”, który partia musi przyjąć z pokorą. Soeder zaznaczył jednak, że to jego partia, mimo dużych strat w porównaniu z poprzednimi wyborami, otrzymała mandat do utworzenia rządu. Polityk CSU dał do zrozumienia, że będzie dążył do budowy koalicji z regionalną partią Wolni Wyborcy (FW). Z kolei jej przewodniczący Hubert Aiwanger wyraził gotowość do współpracy z CSU. – Sumując nasze głosy, wystarcza to do budowy obywatelskiej koalicji – stwierdził, zaznaczając, że nie chce dopuścić do koalicji CSU z Zielonymi. A to by znaczyło, że na nic zda się dobry wynik Zielonych, bo ta partia nie ma zdolności koalicyjnych w tym niemieckim landzie. Dobry wynik osiągnęła również AfD. Dzięki dwucyfrowemu wynikowi (10,2 proc.) po raz pierwszy do regionalnego parlamentu w Bawarii weszła znienawidzona przez mainstream Alternatywa dla Niemiec (AfD). Jednak już teraz przedstawiciele CSU twierdzą, że nie ma mowy o koalicji z tym ugrupowaniem.
reklama

Z  całą pewnością o katastrofie można powiedzieć w przypadku SPD, która straciła ponad 10 pkt. Spadła poniżej dwucyfrowej liczby osiągając zaledwie 9,7 proc. poparcia. To najgorszy wynik socjaldemokratów od 1946 roku. Fatalny wynik socjaldemokratów jest “mocna” czerwona kartka jaką ta partia otrzymała od wyborców. Sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil określił słaby rezultat socjaldemokratów w niedzielnych wyborach jako "gorzką porażkę bawarskiej SPD", ale też "jasny sygnał z Bawarii do Berlina". Rządząca krajem koalicja chadeckich CDU i CSU oraz SPD, pogrążona w kolejnych sporach, "nie sprawuje się dobrze" – ocenił socjaldemokrata.
Wybory w Bawarii są pierwszymi wyborami krajowymi po objęciu władzy w Niemczech przez nowe wydanie wielkiej koalicji. Są one też z tego powodu uważane za sprawdzian dla chadecji i socjaldemokratów. Nie najlepszy wynik CSU, a także katastrofalny rezultat SPD może zachwiać rządem w Berlinie. Kiepski wynik wyborów może przysporzyć kłopotów szefowi CSU, a zarazem stojącemu na czele federalnego ministerstwa spraw wewnętrznych Horstowi Seehoferowi. Katastrofa wyborcza jaką zaliczyła SPD  stawia jej szefową SPD Andreę Nahles w bardzo niekorzystnej sytuacji. Nie da się ukryć, że współautorką kiepskiego wyniku jej partii – jest właśnie ona.  Porażka dwóch rządzących Niemcami partii chadeków z CSU i socjaldemokratów z SPD - jest jednocześnie klęską rządu. Wynik wyborów w Bawarii to nie tylko porażka rządu krajowego, lecz to jasny i wyraźny sygnał ostrzegawczy dla całej niemieckiej klasy politycznej. Osłabia niewątpliwie również pozycję samej Angeli Merkel.  Zresztą o tym samym mówił sekretarz SPD po przegranych wyborach.  Na utworzenie nowego rządu  konstytucja Bawarii przewiduje ukonstytuowanie się nowego parlamentu w ciągu 22 dni po wyborach. A już tydzień później ma zostać wybrany premier kraju.
źródło: welt.de, faz.net, dw.de, onet.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.