Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Jak powinny, jak mogą reagować Niemcy i Zachód na częściową rosyjską mobilizację? Były minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel ostrzegał przed zaostrzeniem wojny.

„Nasi wschodnioeuropejscy partnerzy ostrzegali, że nasze postrzeganie Rosji jest niewłaściwe. Niemcy, a szczególnie my socjaldemokraci myśleliśmy, że ze względu na nasze sukcesy w polityce odprężenia, znaleźliśmy właściwą formułę postępowania z Moskwą. Nasz największy błąd polega na tej moim zdaniem wytłumaczalnej, lecz w gruncie rzeczy aroganckiej postawie” – powiedział Gabriel w wywiadzie dla internetowego wydania tygodnika „Der Spiegel”.  


Przypomnijmy, że Sigmar Gabriel był przewodniczącym SPD w latach 2009 – 2017. Następnie  w latach 2013-2017 stał na czele resortu gospodarki, w latach 2017-2018 był ministrem spraw zagranicznych. Co ciekawe Sigmar Gabriel  popierał i wielokrotnie opowiadał się za budową gazociągu Nord Stream 2.  Należał do licznego grona niemieckich polityków, udających, że gazociąg Putina nie jest zagrożeniem. Dziś jednak widzi chyba to zupełnie inaczej i nawet jemu otworzyły się oczy. Ale chyba nie do końca, bo w wypowiedzi dla tygodnika" Der


REKLAMA

Powieść Krzysztofa Tokarza pt. „Renn Breslau miasto złota i miłości” z autografem Autora za 15.90 zł. (piętnaście złotych 90 groszy). Wysyłka Pocztą Polską GRATIS!*. Oferta ważna do 15 PAŻDZIERNIKA 2022r., lub do wyczerpania zapasów


Spiegel" wspierał politykę Scholza, jeśli chodzi o dostawy niemieckiej broni, a prezentacyjnej rzecz ujmując jej brak w wystarczającym wymiarze. Wykazywał zrozumienie, dla nie przekazywania przez Niemców czołgów Ukrainie. Twierdził, że to rzekomo mogło by być wciągnięcie NATO do wojny.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu  były szef Bundestagu Wolfgang Schaeuble przyznał na łamach „Tagesspiegla”, że tragicznie zmarły prezydent RP Lech Kaczyński miał rację ostrzegając Zachód, że Rosja po wojnie z Gruzją w 2008 roku zaatakuje w przyszłości Ukrainę, Polskę i kraje bałtyckie. Sigmar Gabriel wprawdzie nie wprost, ale jednak powiedział, że partnerzy Niemiec słusznie ostrzegali Berlin przed Rosją. To oznacza, że powoli do niemieckich elit przebija się świadomość błędu, jaki popełnili  i tego, że to nie Berlin,  lecz ci co ostrzegali przed agresywnym Putinem i putinowską Rosją – mieli rację.
Źródło: https://www.spiegel.de/politik/deutschland/sigmar-gabriel-ueber-wladimir-putin-dann-ist-selbst-der-einsatz-von-atomwaffen-nicht-ausgeschlossen-a-e874c471-21fc-4ca4-b0c0-e5addf74ba4d, https://www.dw.com/pl/by%C5%82y-szef-spd-nasi-partnerzy-s%C5%82usznie-ostrzegali-nas-przed-rosj%C4%85/a-63199970,


Były szef SPD Sigmar Gabriel  dla „Der Spiegel”: nasi partnerzy słusznie ostrzegali nas przed Rosją

(23.09.2022)Coraz więcej niemieckich polityków przestaje udawać, że nic się nie stało, że Niemcy są nieomylne. Sigmar Gabriel jest kolejnym niemieckim politykiem, który przyznał, że Niemcy popełniły wielki błąd ignorując ostrzeżenia Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej przed agresywną polityką Rosji. Ten prominentny polityk SPD powiedział dla tygodnika „Der Spiegel”, że „Dawni uchylający się od poboru domagają się czołgów dla Ukrainy, a nasi generałowie apelują o ostrożność”. Te słowa bardzo dobrze opisują zachowanie Niemiec pod rządami jego partyjnego kolegi Scholza.

POLITYKA

reklama
reklama