Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Rząd federalny nie może po prostu uznać, że wszystko zostało załatwione traktatem dwa plus cztery, wynegocjowanym w 1990 roku między RFN, NRD i zwycięskimi mocarstwami: USA, ZSRR, Wielką Brytanią i Francją. - Ani Polska, ani Grecja i inne uprawnione do reparacji kraje nie zasiadły wtedy do stołu. Jeśli porozumienia są zawierane kosztem krajów trzecich, jest to niedopuszczalne na mocy prawa międzynarodowego – stwierdziła  Nastić w rozmowie z RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). Nie da się jej sprowadzić do kwestii czysto prawnej, jak robi kanclerz Olaf Scholz (SPD) i jak zrobiła jego poprzedniczka Angela Merkel (CDU), powiedziała Nastic, która występuje jako rzeczniczka praw człowieka w lewicowej grupie parlamentarnej w Bundestag. Cała sprawa ma też związek z traktowaniem z szacunkiem swoich bezpośrednich sąsiadów. Posłanka do Bundestagu przytoczyła także aktualne sondaże, wg których 64 proc. Polaków uważa za słuszne żądania, kierowane pod adresem Niemiec.

Warto przypomnieć, że nie ma żadnego dokumentu, który by traktował o tym, że Polska zrzeka się reparacji wobec zjednoczonych Niemiec. Powoływanie się przez Berlin na nieprawomocne rzekome ustalenia z 1953 roku nie mające żadnej mocy prawnej – na pewno nie pomaga tej nierozwiązanej kwestii, jaką są reparacje. Taka „hardcorowa”, mało konstruktywna postawa Scholza tylko eskaluje spór. Najwyraźniej posłanka do Bundestagu chciała swoim wystąpieniem nieco ostudzić emocje i przygotować grunt pod przyszły dialog.  
Źródło:  https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-reparacje-od-niemiec-poslanka-bundestagu-krytykuje-scholza-t,nId,6301409#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome, https://www.rnd.de/politik/reparationszahlungen-an-polen-linkenpolitikerin-kritisiert-blockadehaltung-der-bundesregierung-WJWBSLNRJ5GK3FOW2NYEICGT2I.html


Posłanka do Bundestagu  skrytykowała odrzucenie przez Niemców polskich żądań ws. reparacji

(22.09.2022)Posłanka Bundestagu Żaklin Nastić z Lewicy skrytykowała odrzucenie przez Niemców polskich żądań ws. reparacji. - Całkowite odrzucenie jest moralnie naganne - powiedziała. Stanowisko rządu federalnego w tej kwestii nazwała "aroganckim" i "lekceważącym". - Cała sprawa ma też związek z traktowaniem z szacunkiem naszych bezpośrednich sąsiadów – zaznaczyła Żaklin Nastić.

POLITYKA

reklama
reklama